STRONA GŁÓWNA

Strony

Strony

piątek, 17 stycznia 2014

Zamek w Chambord

Podczas mojego drugiego pobytu w Paryżu, poświęciłem jeden dzień na podróż do Doliny Loary, słynącej z kolekcji około 300 pięknych renesansowych zamków i pałaców ulokowanych właśnie w tych rejonach. Jadąc z Paryża zahaczyłem jeszcze o dwie niewielkie miejscowości: Blois, oraz Chartres, jednak punktem docelowym był - wybudowany w latach 1519-1559 na zlecenie francuskich królów Franciszka I Walezjusza oraz Henryka II - Château de Chambord.Jeden z najcenniejszych i najbardziej rozpoznawalnych dzieł architektury renesansu. Swoim wyglądem przypomina typowy zamek obronny z narożnymi wieżami i otaczającą fosą, zbudowany na planie prostokąta, w rogach którego znajdują się wieże o średnicy 20 m. Budynek centralny jednym bokiem "wtapia się" we frontowy mur, stanowiąc główną fasadę zamku. Wieże zwieńczone są spadzistymi dachami z kampanilami. Głównymi architektami są Domenico da Cortona i Pierre Nepveu. Ciekawostką jest fakt, iż tę renesansową rezydencję zamieszkiwał po utracie polskiej korony Stanisław Leszczyński w latach 1724-1733.

Zamek w Chambord
Chateau de Chambord

CENY BILETÓW (link):

- Normalny: €11
- Ulgowy*: €9

Obywatele Unii Europejskiej do lat 25 nie płacą za wstęp!
*Bilet ulgowy dotyczy grup powyżej 20 osób.

Naprawdę jest co oglądać! Wiele obrazów, pięknych mebli i innych dzieł sztuki. Zamek posiada 440 pokoi, 282 kominków oraz 84 klatek schodowych. Bardzo charakterystycznie dla tej francuskiej rezydencji są kręcone schody, składające się z dwóch nieprzecinających się ze sobą spiral. Istnieją przypuszczenia, że ich twórcą może być sam Leonardo da Vinci, lecz nie zostało to nigdy potwierdzone. Schody prowadzą do królewskich apartamentów oraz na taras, z którego rozciąga się widok na otaczające fortyfikację pola. Jest to również najlepsze miejsce do podziwiania bogato zdobionych kapiteli.

Zamek w Chambord został wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO. Bez wątpienia nie można przejść obojętnie obok tego renesansowego dzieła sztuki. Polecam, bo warto!

- M.I.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz