STRONA GŁÓWNA

Strony

Strony

Strony

wtorek, 14 stycznia 2014

Paryż - zwiedzanie miasta i informacje praktyczne

Spędziłem w stolicy Francji niespełna dwa tygodnie, podrozeMM 5 dni. Dla wielu podróż do Paryża to największe marzenie. Inni omijają to miasto szerokim łukiem. Wszystko zależy od tego, czego się w Paryżu szuka. Raj dla turystów, którzy przeżywają orgię pod Wieżą Eiffla - koszmar dla podróżników szukających kontaktu z kulturą. "Miasto Miłości" to synonim wywołujący więcej ironii niż sentymentalizmu. Jaki jest więc Paryż? Niewątpliwie pełny wspaniałych muzeów i niezwykle cennych zabytków. Warto zatem przymknąć oko na wycieczki i skupić całą uwagę na tym, co w Paryżu najlepsze.


♦ Ceny biletów wstępu

Ceny biletów wstępu do najpopularniejszych muzeów i innych atrakcji znajdziecie w osobnym poście: [ LINK ]

♦ Komunikacja miejsca w Paryżu

KLIKNIJ, ABY POWIĘKSZYĆ

        CENY BILETÓW:

          - jednorazowy:                                     1,70 €
          - karnet 10 biletów jednorazowych:  13,70 €
          - karnet 10 biletów (do 10 lat):           6,65 €
          - jednodniowy na strefy 1-2:               6,60 €
          - jednodniowy (do 26 lat), strefa 1-3: 3,65 €
          - jednodniowy (do 26 lat), strefa 1-5: 7,85 €• Bilet jednorazowy upoważnia do przemieszczania się komunikacją miejską przez 90 min od momentu skasowania. Po opuszczeniu stacji metra, czyli wyjściu na powierzchnię, bilet staje się nieważny.
• Bilet transportu publicznego obowiązuje tylko na komunikację podziemną lub na naziemną. Oznacza to, że na jednym bilecie możemy przemieszczać się metrem i pociągami RER, lub autobusami i tramwajami. Nie można zatem przesiadać się na jednym bilecie z metra na autobus.
• Kupując bilet jednodniowy, tygodniowy bądź miesięczny, należy wpisać na nim datę, imię i nazwisko.
• Bilety okresowe nie obejmują lotniska Charlesa de Gaulle'a.
• Bilety można nabyć w kioskach lub automatach.

Do poruszania się po Paryżu zdecydowanie polecam metro, które z początku wydaje się bardzo skomplikowane, lecz po jakimś czasie okazuje się, że jest to bardzo komfortowy środek transportu po mieście. Siatka obejmuje 16 linii, kursujących w godzinach od 5:00 do 00:30 w dni powszednie, zaś w weekendy do 01:30. Pociągi odjeżdżają ze stacji w godzinach szczytu co 2-3 minuty, poza nimi co 5-8 minut.

Autobusy nie są już tak popularne jak metro, ze względu na znacznie dłuższy czas przejazdu, który wynika często z zatłoczonych ulic Paryża. Najczęściej z tego środka transportu korzysta się, gdy nie ma możliwości dotarcia do celu metrem, co jednak jest dość rzadkim zjawiskiem. Linie o numerach dwucyfrowych obejmują teren miasta, zaś trzycyfrowe kursują na przedmieścia.

Batobusy to tramwaje wodne pływające po Sekwanie według rozkładu obejmującego 8 przystanków. Ceny biletów zaczynają się od 15 €. Więcej informacji: www.batobus.com

Tramwajów osobiście nie polecam do przemieszczania się po mieście. Sieć obejmuje zaledwie 4 linie, z czego tylko jedna (T3) kursuje w całości po terenie Paryża.

Bardzo fajnie i szczegółowo transport publiczny w Paryżu opisuje Krzysztof Gierak na swoim blogu. Polecam!


♦ Handel uliczny
  W pobliżu atrakcji turystycznych miasta krążą mężczyźni, najczęściej czarnoskórzy, którzy za wszelką cenę będą chcieli sprzedać Wam miniaturkę Wieży Eiffla czy też inne gadżety. Dla takowego emigranta każda moneta jest niezwykle cenna, zatem zainteresowani mogą nabyć pamiątki za bardzo atrakcyjną cenę. W tym celu należy wykazać się umiejętnością negocjacji. Nie zapominajmy, że są to zawodowcy-naciągacze, którzy z początku zaoferują Wam wygórowaną cenę. Osobiście chciałem kupić sobie słynną 18-centymetrową miniaturę symbolu Paryża. W tym celu pozwoliłem sobie zostać zaczepionym przez pewnego Marokańczyka, który za takowy souvenir życzył sobie 20€. Udawałem zupełnie niezainteresowanego, przez co handlarz schodził stopniowo z ceny do 18€, 15€, "ostatecznie" do 10€ - poniżej nie zejdzie. Podziękowałem zatem i odszedłem parę kroków. Mężczyzna zadał mi wtedy standardowe pytanie: "Ile dasz?" Moją z góry ustaloną ceną było 4€, za którą po negocjacji udało mi się nabyć pamiątkę. 
  Nie polecam sklepów, w których zapłacicie wielokrotność tego, co weźmie od Was uliczny handlarz! Mówię tu głównie o chustach, breloczkach czy miniaturkach Wieży Eiffla, gdyż jak wiadomo nie zawsze u "naciągacza" dostaniemy to czego szukamy. W przeciętnym sklepie z souvenirami cena breloczka to nawet 3€, gdy za tyle na ulicy zapłacisz za cały pęk, którym mógłbyś obdarować całą rodzinę i wszystkich krewnych ;)

  ♦ Co trzeba zobaczyć?

   ♦ WIEŻA EIFFLA

   Wieża Eiffla to żelazna wieża, nazwana na cześć inżyniera Gustawa Eiffla, który był jej głównym architektem. Wybudowana została w 1889 roku jako brama Światowej Wystawy, przedstawiającej możliwości inżynierów w XIX wieku. Po tym wydarzeniu konstrukcja miała zostać rozebrana, jak wiadomo nie doszło do tego. Dziś wieża jest symbolem Paryża i chyba najbardziej rozpoznawalną budowlą na świecie. Do 2010 roku dzieło Eiffla odwiedziło ponad 250 milionów ludzi. Żelazna konstrukcja wznosi się na wysokość 324 metrów. Gdyby postawić obok niej drapacz chmur o tych samych parametrach, miałby on 81 pięter. Górna platforma trzeciego poziomu znajduje się 279 metrów nad ziemią i stanowi najwyższą wieżę w Europie udostępnioną dla zwiedzających.

   Wieża Eiffla


   Bilety (2013):
                  
                          Szczyt wieży:                                                       Wejście na drugi poziom:
                       - dorośli: 14,5 €                                                     - dorośli: 8,5 €
                       - młodzież (12-24 lat): 13 €                                 - młodzież (12-24 lat): 7 €
                       - dzieci (4-11 lat): 10€                                          - dzieci (4-11 lat): 4€
                       - dzieci (do 4 lat): za darmo                                 - dzieci (do 4 lat): za darmo

   Polecam spacer po Polach Elizejskich wieczorem. Niezapomnianych wrażeń dostarczy piękna iluminacja świetlna, podczas której Wieża Eiffla rozbłyśnie milionem świateł...


   ♦ WIEŻA MONTPARNASSE

   Wieża Montparnasse to 56-piętrowy budynek o wysokości 210 metrów, znajdujący się w dzielnicy Montparnasse. Wybudowano go w latach 1969-1972. Już wtedy wieżowiec budził ogromne kontrowersje. Wiele osób zarzucało architektom, że budynek szpeci krajobraz miasta. Niezadowolenie było tak duże, że władze Paryża zakazały budowania wysokich wieżowców w centrum (wyznaczona do tego została biznesowa dzielnica La Defense). Powszechnie mówi się, że z tarasu wieży Montparnasse rozciąga się najpiękniejszy widok na miasto, ponieważ tylko z tego miejsca nie widać tego wieżowca. W 2008 roku drapacz chmur został okrzyknięty drugim najbrzydszym budynkiem na świecie.
   Rzeczywiście, wieża Montparnasse zupełnie nie pasuje do pejzażu Paryża. To nie zmienia jednak faktu, że warto wjechać windą na szczyt, by spojrzeć na wyjątkową panoramę miasta z Wieżą Eiffla w roli głównej.

      CENY BILETÓW (aktualny cennik)
   - dorośli: 15 €
   - młodzież 16-20 lat: 11,70 €
   - dzieci 7-15 lat: 9,20 €
   - osoby niepełnosprawne: 7,50 €
   - dzieci do lat 7: za darmo

   Paryż, widok z wieży Montparnasse
   Paryż, Wieża Eiffla widziana z wieży Montparnasse
   Wieża Montparnasse


   ♦ NOTRE-DAME DE PARIS

   Katedra Notre-Dame

   Notre-Dame de Paris to gotycka katedra, którą budowano około 180 lat - od roku 1163 do 1345. Budowla ma 130 metrów długości, 48 metrów szerokości, zaś wysokość sufitu w nawie przekracza 35 m. Wieże kościoła wznoszą się na 70 m wzwyż. Zwiedzanie możliwe jest w godzinach 08:00-18:45 (w weekendy do 19:15). Wejście jest darmowe, lecz trzeba się liczyć z ogromnymi kolejkami. Z wieży katedry można podziwiać ciekawą panoramę miasta.
                                                   
   Katedra Notre-Dame
   Katedra Notre-Dame
   wnętrze Katedra Notre-Dame, Paryż


   ♦ PANTHEON

   Panteon został wybudowany w XVIII wieku w łacińskiej dzielnicy jako kościół pod wezwaniem świętej Genowefy. Styl architektury określany jest jako wczesny neoklasycyzm, z fasadą wzorowaną na Panteonie z Rzymu. Obecnie budynek pełni funkcję mauzoleum znanych Francuzów. W podziemnych grobowcach spoczywają między innymi Marshal Lannes, Saint-Hilaire, Voltaire, Jean-Jacques Rousseau, Honoré Mirabeau, Victor Hugo, Emile Zola, Jean Jaurès, Louis Braille, Paul Langevin, Pierre Curie, Marcelina Berthelot, Maria Skłodowska-Curie czy Jean François Marcel Moulin.

   Godziny: codziennie od 10:00 - 18:00 
   Bilety: 7€ dorośli, 4,50€ (18-25 lat), za darmo (dzieci do 17 roku życia)

   > Pantheon monuments nationaux

   Pantheon, Paryż


   ♦ LE LOUVRE 

   Louvre, Paryż

   Le Louvre jest najbardziej znanym muzeum na świecie. Kompleks budynków zajmuje łączną powierzchnię 60 600 m². Luwr szczyci się kolekcją 300 000 dzieł sztuki od najstarszych dziejów aż po XIX wiek. Światowe dziedzictwo o najwyższej sławie! Muzeum znajduje się w pałacu. Pod koniec XII wieku, król Filip II August wybudował tutaj ufortyfikowany zamek, który 200 lat później stał się królewską rezydencją Karola V. W 1672 roku Ludwik XIV przeniósł się do Wersalu, pozostawiając w Luwrze bogatą kolekcję starożytnych dzieł sztuki. Muzeum otwarto 10 sierpnia 1793 roku. W 2008 jego zbiory podzielono na 8 kategorii: sztuka starożytnego Egiptu, starożytnego Bliskiego Wschodu, starożytnej Grecji, starożytnego Rzymu, sztukę Islamu, rzeźbę, malarstwo, rzemiosło artystyczne, rysunek i grafiki. Najpopularniejszym i najbardziej obleganym przez odwiedzających eksponatem są Kodeks Hammurabiego, Wenus z Milo, Nike z Samotraki oraz Mona Lisa.


   Obywatele Unii Europejskiej poniżej 25 roku życia nie płacą za wstęp, jednakże wymaga się okazania dowodu tożsamości ze zdjęciem. Trzeba również odebrać bezpłatną wejściówkę w odpowiedniej kasie. Całodzienny bilet dla osoby dorosłej kosztuje 9 €, bilet wieczorowy (od godz.18:00 do 21:45) - 6 €. 
   Osobiście uważam, że nie trzeba być koneserem sztuki by odwiedzić Luwr. Każdy znajdzie coś dla siebie w tych przebogatym zbiorze dziedzictwa ludzkości.   ♦ MUSEE D'ORSAY

   Muzeum Orsay znajduje się na lewym brzegu Sekwany. Ekspozycja zawiera dzieła sztuki z dziedziny m.in. malarstwa, rzeźby, grafiki, architektury czy fotografii. Budynek wzniesiono w 1900 roku, gdy w Paryżu odbywała się wystawa światowa. Przez 39 lat był tu dworzec kolejowy, lecz z czasem okazało się, że jest on za krótki. Pojawił się pomysł wyburzenia budowli, lecz mieszkańcy Paryża sprzeciwili się tej idei. Ostatecznie postanowiono przekształcić dworzec na muzeum sztuki, które ostatecznie otwarto uroczyście 1 grudnia 1986 roku.
   Zbiory Muzeum Orsay zawierają dzieła m.in. Paula Cezanne'a, Edgara Degas, Paula Gaugin, Edouarda Manet, Claude'a Monet, Augusta Renoir, czy Vincenta van Gogha. Miłośnicy sztuki na pewno będą zachwyceni kolekcją i spędzą w tym miejscu miło czas.

   Muzeum Orsay, Paryż


   ♦ LES INVALIDES

   Les Invalides - kompleks budynków, wybudowany z inicjatywy Ludwika XIV. Z początku znajdował się tutaj szpital dla niepełnosprawnych żołnierzy. Całość składa się z pałacu (Palais des Invalides) oraz kościoła, którego budowę datuje się na rok 1706. To tutaj znajdują się szczątki Napoleona Bonaparte. 

   Widok na Pałac Inwalidów z wieży Montparnasse
   Pałac Inwalidów (Les Invalides), Paryż


   ♦ MONTMARTRE


   Montmartre - dzienica malarzy, stary Paryż z przepiękną świątynią Sacre-Coeur, znajdującą się na wzgórzu, najwyższym punkcie w mieście. Sacré-Cœur zaprojektowana została przez Paula Abadie. Bazylika powstała w 1875 roku i została ukończona niespełna 40 lat później, w roku 1914. Jej kopuły mają 79 metrów wysokości, zaś wieża północna 83 metrów. Dzwon świątyni jest najcięższy w całym Paryżu - waży aż wraz z 500 kilogramowym sercem 19 ton! Świątynia dostępna jest dla zwiedzających w godzinach od 06:00 do 22:30 każdego dnia. Ze szczytu wzgórza rozciąga się imponująca panorama Paryża z linią horyzontu stanowiącą granicę 30 km od punktu widokowego.

   Sacre-Coeur, Paryż
   wnętrze katedry Sacre-Coeur
   widok ze wzgórza Montmartre
   Montmartre i Sacre Coeur


   Nieopodal katedry Sacre-Coeur znajduje się słynny kabaret Moulin Rouge, oferujący pokazy taneczne. Ze względu na kipiące erotyzmem, skąpo ubrane panie, wstęp mają jedynie osoby pełnoletnie, ubrane w przyzwoity strój. Moulin Rouge jest niezwykle popularny, zatem bilety na spektakle szczególnie w piątki oraz weekendy należy nabyć ze znacznym wyprzedzeniem. Niejednokrotnie zdarzało się, iż miejsca były wykupione na kilka miesięcy przed przedstawieniem. Bilety na show to koszt około 100 €. Za kolację z szampanem, w zależności od menu, trzeba będzie zapłacić w granicach 150-180 €. Mimo dość wysokich cen jak na kieszeń przeciętnego Polaka, uważam, że taki spektakl byłby wyśmienitym uwieńczeniem pobytu w Paryżu.


   ♦ L'ARC DE TRIOMPHE

   Łuk Triumfalny, będący niezwykle ważnym elementem architektury Paryża, został wzniesiony ku chwale tych, którzy walczyli i polegli w służbie ojczyźnie podczas wojen rewolucji francuskiej oraz okresu napoleońskiego. Budowę Łuku datuje się na rok 1806. Inicjatorem był sam Napoleon. Triumfalna brama ukończona została w roku 1836, osiągając wysokość 51 metrów. Z budowli rozciąga się niezwykle urzekająca (szczególnie po zachodzie słońca) panorama miasta. Wstęp dla młodzieży do 26 roku życia jest darmowy, zaś dorośli za wejście zapłacą 9 €.

   Łuk Triumfalny, Paryż
   widok z Łuku Triumfalnego w kierunku La Defense
   Wieża Eiffla widziana z Łuku Triumfalnego
   Wieża Eiffla
   Champs-Elysees - Pola Elizejskie, Paryż
   Champs-Elysees - Pola Elizejskie, Paryż


   LA DEFENSE

   La Defense to (jak to mówi wikipedia) "nowoczesna dzielnica biurowo-wystawienniczo-mieszkalno-handlowa w aglomeracji paryskiej" :) Po mojemu - kolebka francuskiego biznesu. Mają tutaj swoje siedziby wielkie koncerny. Krajobraz La Defense kreuje dominujące szkło, pokrywające wysokościowce. Najciekawszym z nich jest niewątpliwie La Grande Arche de La Defense, który znajduje się na Osi Historycznej, biegnącej od Louvre'u aż do Łuku Triumfalnego. W La Defense swoje miejsce znalazła sztuka nowoczesna. W tej dzielnicy Paryża nie trzeba długo szukać wystaw artystów czy ciekawych instalacji między biurowcami.    Paryż zostawił w mej pamięci niezwykłe wspomnienia. Bogactwo dziedzictwa ludzkości jest tak potężne, że trudno sobie uświadomić wagę tych niesamowitych miejsc, często takich, które spoglądają na ulice miasta od setek lat. Warto zajrzeć wgłąb historii, spoglądając na Łuk Triumfalny czy podziwiając niezwykle wartościowe kolekcje sztuki Luwru. Sam walczyłem z podświadomością, nie mogąc do końca uwierzyć, że to co znajduje się kilka centymetrów ode mnie, za szklaną szybą, zostało wykonane przez jakiegoś Egipcjanina kilka tysięcy lat temu, że widzę autentyczne obrazy wielkich malarzy, korony wielkich władców, a kilka kroków przede mną w grobie spoczywa ciało samego Napoleona! 

   Nie kryję się z opinią, że turyści wysysają duszę takich niezwykłych miejsc jak to miasto. I choć sam jestem taki sam jak każda inna osoba z aparatem w rękach, to wsłuchuję się w bicie paryskiego serca izolując się od otoczenia.

   - M.I.   17 komentarzy:

   1. Byłem tu. Tony Halik.2 marca 2014 21:19

    Świetny wpis. Staram się robić podobne :)
    A to pierwsze zdjęcie... <3
    Jeszcze nigdy nie byłam we Francji, ale ciągnie mnie do tego Paryża, oj ciągnie...

    Pozdrawiam, Asia

    OdpowiedzUsuń
   2. Świat według Rostków14 czerwca 2014 18:27

    Ah, nasz ukochany Paryż!
    można mu wiele zarzucić, ale ma w sobie taki klimat .. :)

    My go kochamy :)

    OdpowiedzUsuń
   3. Super post! Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
   4. byłam w sobotę, na parę godzin :) Fanką Paryża nigdy nie byłam, ale że teraz trafiła mi się cudowna pogoda to już po głowie mi chodzi żeby wrócić i dac miastu szansę, może jednak nie jest aż takie złe ;) a post rewelacja, jak już w koncu wrócę na pewno się przyda!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wystarczy odpowiednie nastawienie i Paryż może zachwycić :) Trzeba tylko przymknąć oko na miliony turystów.

     Usuń
   • W Paryżu jeszcze nie miałem okazji być, przyznam się szczerze, że jest daleko na mojej liście miast, które chcę odwiedzić ;) Jednak post bardzo przydatny i w razie czego skorzystam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rzeczywiście ilość turystów i cała otoczka miasta dość mocno zniechęca. Ale dziedzictwo kulturowe powala na łopatki inne miasta. Jest tam naprawdę co oglądać. A jeżeli ktoś chce odpocząć, to znajdą się urokliwe i spokojne dzielnice, które jeszcze zachowały duszę Paryża :)

     Usuń
   • TravelsBlog1 marca 2015 15:13

    Uwielbiam Paryż i wracam tam jak tylko jest taka sposobność!
    Polecam spacery bocznymi uliczkami, które mogą nas doprowadzić do bardzo urokliwych miejsc, do których nie docierają tłumy turystów.

    OdpowiedzUsuń
   • podrozeMM , fantastycznie pokazałeś Paryż, niezwykle treściwie , kolejna galeria bardzo klimatyczna!!!

    OdpowiedzUsuń
   • Super wpis. Nie bylam nigdy w tym miescie ale trafil mi sie wyjazd na 7dni z czego dwa w Paryzu i kompletnie nie wiem jak sie do tego zabrac. Strona bardzo pomocna,bede tu jeszcze zagladac planujac zwiedzanie miasta.

    OdpowiedzUsuń
   • Bogacka Magda25 marca 2016 10:06

    a ja polecam spacer malymi uliczkami Butte aux Cailles, gdzie mozna odkryc zupelnie inny Paryż z dala od tlumow turystow! :)

    OdpowiedzUsuń
   • Bardzo ciekawy i przydatny opis. Właśnie jadę i na pewno skorzystam z rad :)

    OdpowiedzUsuń
   • Swietny reportaz. Pozdrwiam z Paryza.
    Daniel
    Fajny Paryz.

    OdpowiedzUsuń
   • Uwielbiam Paryż. Byłam tam dość krótko, bo także pięć dni, ale była to wspaniała wycieczka. Cieszę się, że uwzględniłeś Sacre Coeur, bo to naprawdę przepiękne miejsce ze świetnym widokiem na Paryż. Bardzo ciekawy i treściwy reportaż. Idealne źródło informacji dla przygotowujących się do wyjazdu :)
    Pozdrawiam
    andszei.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
   • Europa za grosze23 października 2016 21:50

    Paryż faktycznie można odbierać bardzo różnie. Odwiedzając go zawsze na chwilę i biegając w tłumie turystów od zabytku do zabytku - nie przepadałam za tym miastem. Jednak mając okazję pomieszkiwać tam przez 3 miesiące, zmieniłam zdanie o 180 stopni! :)

    OdpowiedzUsuń
   • Super opis Paryż urocze miasto byłam, zwiedzilam i kiedyś pojadę tam ponownie. Fajnie ze zaznaczyłes informacje ile co kosztuje ja z tego co pamiętam być może jest zmienione ze względu na terroryzm panujący w Paryżu było wejście w pierwszą środę miesiąca za darmo. Nie wiem jak jest teraz ale 8 lat temu często korzystałam z tych przywilejów. Pozdrawiam z bretanii

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję, miło mi :)

     Usuń