STRONA GŁÓWNA

Strony

Strony

poniedziałek, 20 stycznia 2014

Werona - co warto zobaczyć w mieście Romea i Julii?

Werona położona jest nad rzeką Adygą, w północno-wschodnich Włoszech. Miasto to zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO dzięki swej strukturze miejskiej i architektonicznej. Werona szczyci się głównie swymi corocznymi festiwalami, amfiteatrem z okresu starożytnego Rzymu oraz domami Romea i Julii - bohaterów dramatu Shakespeare'a. Nic dziwnego, że miasto to odwiedza każdego roku kilkaset tysięcy turystów. Jest ono przepiękne!


Do Werony dotarliśmy lokalnym busem. O tej podróży można by napisać książkę. Nie dość, że na autobus czekaliśmy 3 godziny, to jeszcze kolejną godzinę miał opóźnienia. Na szczęście oczekiwanie na transport umiliło nam ślicznie położone jezioro Lago di Garda. Ostatecznie odpowiednik polskiego PKS'a raczył zjawić się na przystanku i takim oto sposobem dotarliśmy do celu.

Lago di Garda, Włochy

Werona powitała nas XV-wieczną bramą Portoni della Bra.

Portoni della Bra, Werona

Przeszliśmy przez bramę i ujrzeliśmy potężny plac otoczony licznymi kawiarniami i restauracjami. Najbardziej w oczy rzuca się wybudowana około 2000 lat temu (I wiek) Arena. Jest ona nadal wykorzystywana podczas koncertów czy innych wydarzeń kulturowych. Na trybunach może zasiąść nawet 22 000 osób, zaś pierwotny amfiteatr mógł pomieścić nawet 30 000 ludzi na widowni. To jeden z najlepiej zachowanych zabytków tego typu.

Arena, Werona

Idąc ulicą Via Giuseppe Mazzini doszliśmy do dużego placu Piazza delle Erbe. Dziedziniec ten pełnił funkcję forum w czasie Imperium Rzymskiego. Północą część zajmuje ratusz, Torre dei Lamberti, Casa dei Giudici oraz domy rodziny Mazzanti. Zachodnia strona oferuje barokowy Palazzo Maffei, udekorowany statuami greckich bogów. Naprzeciwko znajduje się biała kolumna, na której szczycie dumnie prezentuje się lew św. Marka, symbol Republiki Weneckiej. 
Wiele budynków dookoła Piazza delle Erbe jest ozdobionych pięknymi freskami - warto skupić na nich chwilę uwagi. Na południowej części placu znajduje się Casa dei Mercanti (Dom Handlarzy, znany również jako Domus Mercatorum), obecnie stanowiący siedzibę Banca Popolare di Verona.
Najstarszym zabytkiem placu jest fontanna, zwieńczona statuą zwaną Madonna Verona, będąca rzymską rzeźbą datowaną na rok 380. 

Lew św. Marka, Werona
Piazza delle Erbe, Werona
Piazza delle Erbe, Werona
Madonna Verona

Niedaleko od Piazza delle Erbe znajduje się słynny dom Julii (Casa di Giulietta). Średniowieczny budynek przy ulicy Via Cappello, znany jest ze słynnego dramatu pióra Shakespeare'a. Na dziedzińcu pod balkonem można spodziewać się tłumów turystów. W domu znajduje się sklep z pamiątkami. Na podwórze prowadzi brama, na której zakochani wypisują swoje inicjały markerami i przyczepiają kartki.

Casa di Giulietta - Dom Julii w Weronie
Casa di Giulietta - Dom Julii w Weronie

Innym niezwykłym zabytkiem który warto zobaczyć jest Porta dei Borsari - wapienna brama datowana na I wiek naszej ery, choć ponoć pierwotna wersja pochodzi z I wieku przed Chrystusem. Napis pochodzący z czasów cesarza Gallienusa informuje o kolejnej przebudowie w roku 265. Via Postumia, ulica przechodząca przez bramę, była głównym wejściem do miasta, o czym świadczy między innymi bogactwo zdobienia elewacji.  

Porta dei Borsari, Werona
Porta dei Borsari, Werona

Ponte Pietra, również zwany Kamiennym Mostem jest najstarszym rzymskim mostem w Weronie i jednym z najważniejszych zabytków miasta. Początkowo most na rzece Adydze nie był wykonany z kamienia, lecz z drewna. Ostateczną formę konstrukcja otrzymała później, w I wieku p.n.e. Znaczny fragment mostu został wysadzony przez wycofującą się armię niemiecką podczas drugiej wojny światowej, lecz całość odbudowano w roku 1957 wykorzystując oryginalne materiały wyłowione z rzeki. 

Ponte Pietra, Werona

Spacerując urokliwymi ulicami Werony podziwialiśmy piękną średniowieczną architekturę miasta. Podczas przechadzki natknęliśmy się na bazylikę św. Zenona, benedyktyński kościół z ciekawym wschodnim portalem, datowanym na 1138 rok. Sława świątyni opiera się głównie na wartości architektonicznej, ale również jest to miejsce, w którym to Romeo poślubił Julię. Ot taka ciekawostka :)

Bazylika św. Zenona w Weronie
Bazylika św. Zenona w Weronie

Wiek rodziny Della Scala z Werony był bardzo pozytywnym okresem z urbanistycznego punktu widzenia. Ród ten zlecił budowy wielu pięknych obiektów, które można dziś podziwiać, takich jak Castelvecchio, zamek wybudowany przez Cangrande II della Scala w latach 1354-1376.

Castelvecchio, Werona
Castelvecchio, Werona

Polecamy to piękne miasto. Romantyczny tort zwieńczony lukrowymi figurkami Romea i Julii jest - naszym zdaniem - mocno przesłodzony i przereklamowany. Warto jednak zobaczyć Weronę ze względu na niezwykle wartościowe w kontekście historycznym zabytki. Piękne domy Starego Miasta i klimat średniowiecza czynią to miejsce niezwykle wyjątkowym.


6 komentarzy:

 1. Hotelowe Recenzje16 października 2014 18:50

  Podczas naszej podróży poślubnej zwiedziliśmy całe Włochy :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Słowianie w podróży14 grudnia 2014 17:24

  Zdjęcia cudne jak zawsze! :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Hej, w opisie jest błąd. Most św.Piotra został zbombardowany podczas drugiej wojny światowej, a nie pierwszej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poprawione, dzięki :)

   Usuń
 • cześć, właśnie Was widziałam w TVN, świetna z Was para, no i ta pasja do podróżowania, zupełnie jak u nas na FotoReiseMania. Pozdrawiamy Was serdecznie i juz biorę się za czytanie, dzisiaj Werona, bo tam jedziemy przy okazji jeziora Gardy i Wenecji

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki! :)

   Usuń