STRONA GŁÓWNA

Strony

Strony

Strony

niedziela, 19 stycznia 2014

Wiedeń w jeden deń - przewodnik po stolicy Austrii


Przyjechaliśmy do Wiednia około godziny 6 rano. Gdy tylko wysiedliśmy z autobusu, od razu udaliśmy się na stację metra Südtiroler Platz. Byliśmy zmęczeni podróżą, która zajęła nam blisko 14 godzin (autobusem), lecz z momentem postawienia stóp na austriackiej ziemi poziom ekscytacji przerósł chęć odpoczynku. Bezpośrednio z dworca udaliśmy się do pałacu Schönbrunn, by nacieszyć się przepięknym parkiem korzystając z wczesnej godziny. Zakładaliśmy jednodniowy pobyt w stolicy Austrii. Była to nasza pierwsza samodzielna podróż z granicę, bez biura podróży, opiekunów...Cóż, kiedyś trzeba wziąć za siebie odpowiedzialność :) Wiedeń otwiera listę naszego podróżniczego CV.

♦ JAK DOTRZEĆ DO WIEDNIA?

- Samolotem

Lotnisko Wiedeń-Schwechat znajduje się ok. 18 km od centrum miasta. Transport z portu lotniczego do Wien Mitte/Landstraße oferuje m.in. szybka kolej miejska (linia S7). Pociągi kursują od 5 rano do północy co pół godziny, a podróż trwa ok. 15 minut. Cena przejazdu to 4,40 € w jedną stronę. Należy kupić 2 bilety po 2,20 € (np. w automacie) i skasować obydwa po wejściu do pociągu. Połączenia miasta z lotniskiem oferują również inni przewoźnicy, lecz podane przez nich ceny są znacznie wyższe. Wariant linii S7 kolei miejskiej wydaje się być zatem tym najrozsądniejszym. 

- Pociągiem

Koleją do Wiednia dotrzeć można z Warszawy i Krakowa dzięki pociągom Intercity. Ceny rozpoczynają się od 29 € za miejsca siedzące. Za podróż kuszetką trzeba zapłacić od 39 €, a w wagonie sypialnym od 59 €.
Koleją państwową w Austrii jest ÖBB, oferujące bogatą ofertę połączeń krajowych.

- Autobusem

Polski Bus oferuje przejazdy do Austrii już od 1 zł. Aby podróżować tak tanio, trzeba zarezerwować bilety gdy tylko takowe się pojawią na stronie internetowej przewoźnika. Do Wiednia z Polskim Busem dojedziemy z Warszawy, Częstochowy i Katowic (na trasie leży również Bratysława). Ceny biletów są najróżniejsze. Wszystko w zależności od tego, ilu klientów już zapłaciło za podróż w danym terminie. W momencie wrzucenia puli biletów, koszty mogą wynieść 1 zł, zaś na niedługo przed wyjazdem - ok. 120 zł. 
Konkurencyjnym przewoźnikiem dla Polskiego Busa jest Eurolines. W tym drugim przypadku jednak ceny są stosunkowo wyższe. Wyszukiwarka połączeń i cennik znajdują się na stronie internetowej pod powyższym linkiem.

- Samochodem

Samochód palący średnio 7 litrów zużyje paliwo za 350 zł podczas podróży z Gdańska do Wiednia. Koszt samodzielnego wyjazdu do stolicy Austrii z Warszawy to ok. 260 zł, zaś z Krakowa - 180 zł. Podane ceny są szacunkowe i dotyczą podróży w jedną stronę. Koszty dojazdu samochodem łatwo samemu obliczyć z wykorzystaniem wyznaczania trasy w Google Maps oraz kalkulatora zużycia paliwa Calkoo.

♦ KOMUNIKACJA MIEJSKA W WIEDNIU 


KLIKNIJ W MAPĘ BY POWIĘKSZYĆ
Wiedeńskie metro jest przyjemnie proste. Oznaczenia na stacjach są bardzo czytelne i pomocne. Pociągi - wygodne, czyste, nieprzepełnione i standardowo wyposażone w lektora wyczytującego nazwy stacji. Raz korzystaliśmy z tramwaju, gdy udaliśmy się z dworca do Schönbrunn. Do pozostałe punktów docelowych wycieczki dowoziło nas niezawodne metro.

                Ceny biletów: 

          - jednorazowy: 2 €
          - 24-godzinny: 6,70 €
          - 48-godzinny: 11,70 €
          - 72-godzinny: 14,50 €

Istnieje możliwość nabycia biletów tygodniowych, od poniedziałku do poniedziałku za 15 €, oraz biletu miesięcznego za 45 €. Oferta przewiduje zniżki dla seniorów i dzieci do lat 15. Transport miejski obejmuje 5 linii metra (patrz plan wyżej) kursujących od 5 rano do północy. Oprócz podziemnych pociągów, miasto posiada 28 linii tramwajowych i 90 autobusowych.

>> KLIKNIJ << aby przejść do interaktywnej mapy Wiednia, zawierającej siatkę połączeń autobusowych, tramwajowych oraz linie metra. 

♦ ZWIEDZANIE MIASTA

Pierwszy przystanek - Pałac Schönbrunn. Wybudowany został na przełomie XVII i XVIII wieku na życzenie żony cesarza Ferdynanda II. Liczna rodzina dynastii Habsburgów przebywała w tej rezydencji w okresie letnim, ciesząc się ciszą i urokiem ukwieconych ogrodów w stylu francuskim.

Pałac Schonbrunn
ogrody Schonbrunn

CENY BILETÓW WSTĘPU:

Grand Tour – 40 pomieszczeń, 50 min:
- dorośli: 14,50 €
- dzieci (do 18 lat): 9,50 €

Imperial Tour – 22 pomieszczenia, 35 min:
- dorośli: 11,50 €
- dzieci: 8,50 €
*Cena zawiera audioprzewodnik.

Więcej informacji znajdziecie pod linkiem: plan your visit - ticket tours


Ogrody były całkowicie puste. Raz na jakiś czas mijali nas aktywni Austriacy, uprawiający poranny jogging. Brak zbędnych, drugoplanowych postaci pozwolił nam na zrobienie fajnych zdjęć. Naprzeciwko pałacu znajduje się fontanna Neptuna. Mijając tę majestatyczną rzeźbę wspięliśmy się na wzgórze, gdzie pod barokową glorietą usiedliśmy na ławce i podziwiając interesującą panoramę miasta, zjedliśmy skromne śniadanie i odpoczęliśmy po podróży.

Fontanna Neptuna - Neptunbrunnen, Schonbrunn
Gloriette Garten, Schonbrunn

Po odpoczynku w przepięknym Schönbrunn udaliśmy się metrem do centrum miasta. Po wyjściu z podziemi naszym oczom ukazał się budynek XIX-wiecznej Opery Narodowej. Niestety nie mieliśmy czasy ani funduszy, aby wysłuchać niewątpliwie fenomenalnego koncertu. Następnym razem na pewno nie omieszkamy udać się na jeden ze spektakli. Dla zainteresowanych: Informacje dotyczące repertuaru i biletów znajdują się na oficjalnej stronie Wiener Staatsoper.

Opera wiedenska - Wiener Staatsoper
Wiedeń

Spacerując ulicą Kärntner Straße, podziwialiśmy cudowną architekturę Wiednia, pięknie zdobione kamienice, troszkę przypominające te z przedwojennej Warszawy. Dotarliśmy do serca miasta - Katedra św. Szczepana (Domkirche St.Stephan). Początki tej majestatycznej budowli datowane są na XIII wiek (styl późnoromański). Świątynia była rozbudowywana aż do XVI wieku, kiedy to uzyskała swój ostateczny, gotycki wygląd.
Ogrom kościoła jest imponujący. W końcu to jedna z największych świątyń w Europie! Jej długość sięga 107 metra, szerokość nawy wynosi 70 metrów, zaś wieża katedry wznosi się na wysokość 137 metrów.
W podziemiach znajdują się grobowce książąt austriackiej dynastii Habsburgów oraz innych ważnych osobistości.
To niezwykły budynek, obowiązkowy punkt wycieczki każdej osoby odwiedzającej Wiedeń!

Katedra św. Szczepana w Wiedniu
     
W pobliżu katedry św. Szczepana znajduje się barokowa kolumna morowa, Trójcy Świętej (Pestsäule) na placu Graben. To pamiątka ocalenia króla austriackiego Leopolda I od epidemii dżumy (1679).

Wróciliśmy pod Operę, by za nią skręcić w ulicę Opernring. Po krótkim spacerze weszliśmy do ogrodu Burggarten, przed którego bramą powitał nas pomnik Goethego. W ogromnym parku usiedliśmy w cieniu i przebraliśmy się w luźniejsze ubrania. Jak na czerwiec przystało, pogoda była piękna (wystarczy spojrzeć na zdjęcia), lecz upał dawał się mocno we znaki.
Spacerując alejkami Burggarten minęliśmy pomnik Mozarta, zaś po chwili dotarliśmy pod majestatyczny Hofburg.

pomnik Mozarta i Hofburg

Hofburg to pałac austriackich władców od wieku XIII aż do dziś. Obecnie ten ogromny budynek jest rezydencją prezydenta Heinza Fischera. Każdego roku w Sylwestra odbywa się tutaj spektakularny bal.

Hofburg

Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć udaliśmy się do pięknie ukwieconego ogrodu Volksgarten. Następnie minęliśmy budynek parlamentu, a po chwili zza drzew wyłonił się wiedeński ratusz. I znowuż, kolejny zielony ogród. Wiedeń zaimponował nam ilością cudownych parków, które były dla nas miejscem spoczynku po długich spacerach, męczących nasze obolałe nogi. I to uczucie, gdy można zdjąć z pleców bagaż i usiąść na ławce pod drzewem, dającym ukojenie od pięknego choć momentami dokuczliwego słońca... Piękne zielone miasto - inne europejskie stolice powinny brać przykład!

Volksgarten
Volksgarten
Volksgarten i Ratusz (Wiener Rathaus)

Spod Ratusza ruszyliśmy w kierunku Kościoła Wotywnego (Votivkirche), neogotyckiego budynku z XIX wieku nawiązującego do francuskich katedr. Świątynię cechuje wyjątkowe bogactwo architektonicznego detalu. Niestety dla turystów - od dłuższego czasu budynek jest w renowacji. Z niepotwierdzonych informacji wynika, że kościół jest zamknięty dla odwiedzających. Co gorsza, piękno katedry przysłaniają banery reklamowe i rusztowania...

Po chwili odpoczynku udaliśmy się w kierunku słynnego parku rozrywki pod nazwą Prater, szczycącym się swym Diabelskim Młynem, powstałym w roku 1897, uznawanym nawet za symbol austriackiej stolicy. Za przejażdżkę dorośli zapłacą 8 €, zaś dzieci do lat 14 - 3,20 €. Naszym skromnym zdaniem - bzdura. Wesołe miasteczko jak każde inne, niczym nie różniące się od innych. Co z tą słynną...karuzelą? 8 € za wzniesienie się 65 metrów nad ziemię? Ponoć krąży opinia, że "jeśli nie byłeś na Diabelskim Młynie, nie byłeś w Wiedniu". Pozostaje nam obalić tę opinię - czysty chwyt marketingowy :)

Kościół Wotywny i Prater

Następny przystanek - Belweder ze swoim pięknym ogrodem. Cóż, Wiedeń przyzwyczaił nas do uroku swych zielonych parków. Barokowy pałac był letnią rezydencją. Odbywały się tu liczne bale, uroczystości i bankiety. Belweder wraz z ogrodami powstały w pierwszej połowie XVIII wieku. Obecnie w pałacu znajduje się muzeum.

Belweder, Wiedeń
Belweder, Wiedeń.


Czego dowiedzieliśmy się po tym krótkim pobycie w stolicy Austrii? Ano tego, że Wiedeń to jedno z najpiękniejszych miejsc jakie mieliśmy przyjemność oglądać. Niezwykle liczne, ukwiecone ogrody, wygodny transport publiczny, bogactwo historyczne i piękna architektura. Niezwykle bezpieczne i przyjazne miejsce. Polecamy wybrać się do Wiednia. Naprawdę warto!

- M.I.

16 komentarzy:

 1. Byłem tu. Tony Halik.11 marca 2014 15:02

  Uwielbiam Wiedeń. I było to pierwsze miasto, w którym jechałam metrem w ogóle :)
  btw, też wrzuciłam ostatnio na blog mapkę metra, tyle że tokijskiego :)

  Pozdr. Asia

  OdpowiedzUsuń
 2. Byłam w Wiedniu ,ale na mnie wrażenia nie zrobił , podobał mi się ogród i pałac tylko .


  Sylwia.P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zależy, kto co lubi :) Moim zdaniem Wiedeń jest bardzo atrakcyjnym miastem w porównaniu z milionem innych, gdzie w bogatych aglomeracjach dominuje szkło i proste formy, zaś w biedniejszych - betonowe bloki. Wiedeń jest perfekcyjnie zaprojektowany. Jest mnóstwo zieleni, dużo przestrzeni (a w dużych miastach zazwyczaj bardzo ciasno!), a budynki są zdobione cudowną sztukaterią. Każdy dostrzeże piękno w czym innym :)

   Usuń
 • Słowianie w podróży2 kwietnia 2015 17:48

  Właśnie zastanawiamy się nad podróżą do Wiednia, a Wasze wskazówki na pewno okażą się przydatne!
  Pozdrowienia :)

  OdpowiedzUsuń
 • Anna Hofstätter17 kwietnia 2016 07:15

  Co do Riesenrad - diabelskiego koła, zgadzam się. Nie warto. Ale już w kombibilecie szkoda nie wjechać.

  OdpowiedzUsuń
 • A jeśli można zapytać... W jakiej cenie bilet za samolot i z jakiego miasta? Bo w internecie udało mi się znaleźć nie za tanie oferty. Najtańsza była bodajże z przesiadką w Kijowie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do Wiednia z Polski lata LOT (Warszawa) i bodajże Austrian Airlines (Kraków, Warszawa). Ceny biletów zależą od terminów. W przypadku linii lotniczych LOT wahają się one w przedziale 200-400 zł.
   Zdecydowanie bardziej opłaca się jechać Polskim Busem, kupując z wyprzedzeniem bilety można dostać się do Wiednia naprawdę tanio.

   Usuń
 • Stefania Jagielnicka30 kwietnia 2016 18:56

  Po co lecieć samołotem. Z południa Polski to jest blisko, zarówno pociągiem jak i autobudem i tanio.

  OdpowiedzUsuń
 • Mieszkam w Wiedniu d dwóch lat i wciąż zachwyca mnie na nowo :) Ale jeśli chodzi o transport to warto dodać o prywatnych firmach przewozowych "door to door" w cenie 25-30 eu. prawie w każdym Polskim mieście takie firmy istnieją (a na pewno we wroclawiu i krakowie), pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 • Dzięki Tobie zakochałam się w Wiedniu i nie minęło pół godziny kiedy byłam już po zakupie biletów (Luxexpress miał najlepszą ofertę 25zł!!! w jedną stronę) :) Razem z moim chłopakiem pojedziemy tam 18 lipca. Niestety... dojedziemy około 22 i od razu będziemy musieli udać się na nocleg żeby następny dzień wykorzystać maksymalnie i wsiąść w bus do Polski niestety przed północą. Ceny noclegów jednak nas przerażają :( Może ktoś mógłby nam polecić gdzie moglibyśmy się zatrzymać? Byłabym bardzo wdzięczna... Z góry dziękuję za odpowiedzi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej, dzięki za miłe słowa :)
   Jeśli chodzi o nocleg, to my w ostatnim czasie rezerwujemy spanie wyłącznie przez portal Airbnb:
   http://podrozemm.pl/2016/05/airbnb-czyli-tanie-spanie.html
   W skrócie: jest to portal, za pośrednictwem którego można wynająć mieszkanie lub pokój od osób prywatnych. Szczegóły znajdziesz w poście :) O tani hostel niestety w Wiedniu bardzo trudno, dlatego Airbnb wydaje się być bardzo dobrą alternatywą. Przetestowane - polecam :)
   W razie wszelkich pytań pisz śmiało, chętnie podpowiem, doradzę!

   Usuń
 • Katedra Świętego Stefana, nie Szczepana... Fajne zdjęcia - tak pustego Schoenbrunn nie widziałem ... :-) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poprzedni komentarz jest niezgodny z prawdą. W większości języków europejskich Szczepan i Stefan to to samo imię wywodzące się od gr. Stefanos. W jęz. polskim forma Szczepan jest wcześniejsza, została przejęta do polszczyzny w czasach najdawniejszych, jeszcze przed ustaleniem się w języku polskim spółgłoski f – która była wówczas zastępowana przez [p] lub [b](zob. wikipedia). Wiedeńska Stephansdom to katedra pw. św. Szczepana pierwszego męczennika (to jego postać znajduje się jako główna w głównym ołtarzu) a nie pw. św. Stefana I króla Węgier (takie wezwanie sugerowałoby polskie tłumaczenie jako katedra św. Stefana).

   Usuń
 • Witam a jak wygląda sprawa z cenami za obiad ? deser ? gdzies byliscie co polecacie. Jedziemy w sierpniu na 1 dzień i chcemy cos zjesc ale nie za 50 E os. i nie MC ;-)
  super opis skorzystam

  OdpowiedzUsuń
 • Wiedeń to wspaniałe miejsce dla każdego. Ja z całą rodziną ostatnio w drodze powrotnej z wakacji we Włoszech spędziłem kikla godzin w Wiedniu a głównie Pałacu Schonbrunn. Zapraszam do szczegółowej relacji na http://ciekawemiejscablog.pl/wiedenskim-wersalu-czyli-wizyta-schonbrunn-cz-1/

  OdpowiedzUsuń
 • Jedziemy jesienią na tydzień. Czy ktoś wie, czy tylko jednorazowe bilety mają zniżkę ( tzn. dwa przejazdy)dla seniorów, czy tygodniowe ( od poniedziałku do poniedziałku) też mają jakąś zniżkę?

  OdpowiedzUsuń