niedziela, 25 maja 2014

Kraków - co warto zobaczyć?

Kraków to drugie miasto w Polsce pod względem powierzchni i liczby mieszkańców. Historia tego niezwykłego miejsca sięga IX wieku. Sercem pierwszego grodu był Wawel, gdzie mieszkało plemię Wiślan. Około 990 roku Kraków stał się jednym z głównych siedzib państwa piastowskiego. Pierwsza pisemna wzmianka o mieście pochodzi z dokumentu Dagome iudex z 992 roku. 
W 1320 roku w katedrze wawelskiej miała miejsce koronacja Władysława Łokietka. Od tej chwili, aż do 1734 roku, Kraków był miejscem koronacji królów Polski. Do 1795 roku Kraków był formalnie stolicą królestwa.

Do Krakowa dostaliśmy się PolskimBusem. Bilet z Gdańska kosztował nas...20 zł w jedną stronę. Warunkiem atrakcyjnej ceny jest znacznie wcześniejszy zakup usługi. 

ul. Floriańska, Kraków

♦ Zaczynamy wycieczkę od Kościoła Mariackiego, a właściwie Kościoła archiprezbiterialnego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Ta gotycka świątynia powstawała na przełomie XIV i XV wieku. Budowla zwieńczona jest dwiema wieżami - jedna o wysokości 69 m - wyższa wznosi się na 82 metrów, zwieńczona jest gotyckim hełmem wykonanym w 1478 roku przez Matiasa Heringkana. Wewnątrz znajduje się dzwon z XVI wieku. 
Prezbiterium świątyni nakryte jest sklepieniem gwieździstym, wykonanym przez majstra Czipsera w 1442 roku. Ściany zdobi polichromia wykonana w latach 1890-1892 przez Jana Matejkę, któremu pomagali jego uczniowie, m.in. Stanisław Wyspiański czy Józef Mehoffer. Ołtarz główny zdobiący retabulum wykonał Wit Stwosz w latach 1477-1489. W historię kościoła wpisał się również Włodzimierz Tetmajer (brat słynnego poety Kazimierza) wykonawszy we współpracy z Janem Bukowskim polichromię ścian w kaplicy św. Jana Nepomucena.  
Bogactwo tej mniejszej bazyliki jest niemożliwe do opisania. Zainteresowanych odsyłam do źródeł poświęconych Kościołowi Mariackiego. Warto odwiedzić to miejsce i dowiedzieć się więcej.

Kościół Mariacki w Krakowie


♦ Hejnał Mariacki - wszystkim znana melodia. Wybrzmiewa ona z wieży kościoła co godzinę, wykonywana przez trębacza. 
Historia hejnału krakowskiego liczy sobie 700 lat. Do dziś legenda głosi:

"Kościół Mariacki, mający dwie wieże, był miejscem ważnym dla miasta. Z wyższej, zwanej hejnalicą, (która jest zarazem najwyższą wieżą w Krakowie) przed wiekami strażnik miejski trąbką dawał sygnał rano do otwierania, zaś wieczorem do zamykania bram grodu. Ale nie tylko. Trąbił na alarm, gdy dostrzegł pożar lub zbliżającego się wroga. Gdy pewnego razu Tatarzy, którzy często napadali na polskie wsie i miasteczka, doszli aż pod Kraków, strażnik zaczął grać hejnał. Zdążono zamknąć bramy miejskie, ale tatarska strzała przeszyła gardło hejnalisty, nim skończył melodię. Na pamiątkę tego zdarzenia melodia już zawsze urywa się. Czy trębacz stał na Wieży Mariackiej, czy na jednej z wież muru obronnego, tego już nie wiadomo".


♦ Rynek Główny to plac o wymiarach 200x200 metrów wytyczony w 1257 roku. Przez rynek wiedzie Droga Królewska - główny trakt komunikacyjny miasta średniowiecznego, biegnący od Bramy Floriańskiej przez Stare Miasto aż na Wawel. Tu na rynku znajduje się wspomniany wcześniej Kościół Mariacki, a także Wieża Ratuszowa i Sukiennice.

Rynek Główny w Krakowie


♦ Pomnik Adama Mickiewicza odsłonięty został 16 czerwca 1898 roku, czyli w setną rocznicę urodzin polskiego poety. W skutek działań wojennych na terenie miasta pomnik uległ zniszczeniu. Odbudowany pomnik odsłonięto 26 listopada 1955 roku, czyli w setną rocznicę śmierci Mickiewicza. 

♦ Wieża Ratuszowa pochodzi z XIV wieku. Ta gotycka budowla wznosi się na 70 m. Zegar pochodzi z 1524 roku. Wieża jest jedynym zachowanym fragmentem ratusza, będącego dawniej głównym gmachem administracyjnym Krakowa. 

Na rynku głównym znajdują się również płyty, upamiętniające Insurekcję Kościuszkowska, Hołd Pruski oraz wejście Polski do Unii Europejskiej. ♦ W centrum krakowskiego rynku znajdują się słynne Sukiennice. Ten zabytek przez wieki ulegał licznym przebudowom. W 1257 roku książę Bolesław Wstydliwy zainicjował umieszczenie na rynku kamiennych kramów. W XIV wieku w tym miejscu znajdowała się zadaszona aleja biegnąca przez targ handlowy. Gotyckie Sukiennice powstały za czasów Kazimierza III Wielkiego. Budowla już z lekka przypominała tą dzisiejszą, lecz zachowała się jedynie do roku 1555, kiedy to targ spłonął. Już rok później rozpoczęto odbudowę budowli w stylu renesansowym. To na ten okres datuje się charakterystyczne attyki. Kolejna przebudowa miała miejsce w latach 1875-1879. Dolna hala została przekształcona w ciąg drewnianych kramów handlowych, rozlokowanych wzdłuż ścian. Udekorowano ją w 1895 r. herbami polskich miast. 
Dziś w Sukiennicach znajdują się stragany głównie z biżuterią, pamiątkami i rękodziełem. 

Sukiennice
Sukiennice


♦ Będąc w Krakowie nie można ominąć słynnej ulicy Floriańskiej! Znajdują się tutaj m.in. hotel "Pod Różą", gdzie mieszkały takie osobistości jak car Aleksander I czy Franciszek Liszt, kamienica "Pod Koniem", dawna siedziba "Gazety Krakowskiej", "Dom Jana Matejki", czy "Kamienica Bełzowska", w której znajduje się słynna Jama Michalika, siedziba artystycznego kabaretu "Zielony Balonik". Ulica Floriańska nie jest przeznaczona tylko dla koneserów sztuki. Niewtajemniczonych zachwyci urok pięknych odrestaurowanych kamienic.

ulica Floriańska, Kraków


♦ Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła to pierwsza gotycka budowla w Krakowie, ufundowana przez Zygmunta III Wazę. Ostateczny kształt kościół uzyskał w latach 1605-1619. Tuż obok wznosi się kościół św. Andrzeja, którego budowę rozpoczęto w 1079 roku! 


Kierujemy się w stronę Wawelu ulicą Kanonicza...♦ Wawel to wzgórze, historyczna dzielnica Krakowa. To tutaj znajdują się Zamek Królewski oraz Bazylika Archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława. Od 1978 roku na liście UNESCO. 

Wawel

Wawel prawdopodobnie był jednym z grodów plemienia Wiślan w VIII wieku. Na przełomie tysiącleci, tj. X wiek, Kraków został wcielony do państwa polskiego. W 1000 roku utworzono arcybiskupstwo krakowskie, czego następstwem była budowa katedry. W roku 1038/1039 Kazimierz Odnowiciel wrócił do Polski i od tego momentu Kraków stał się stolicą państwa i siedzibą królów. 

Historia Wawelu jest tak obszerna, że można by mu poświęcić osobnego bloga :) Dlatego opis zamku jest niemożliwy do okrojenia. Po prostu jeźdźcie tam i zobaczcie sami! Ceny biletów znajdziecie klikając w  [ link ]. Każdy znajdzie coś dla siebie: reprezentacyjne komnaty królewskie, prywatne apartamenty królewskie, skarbiec koronny i zbrojownia, "sztuka wschodu", "Wawel zaginiony", "Smocza Jama", baszta sandomierska, trasa plenerowa, "Ogródek Królewski", "Dama z Gronostajem" pędzla Leonarda da Vinci...Naprawdę jest co oglądać. Uwaga: na każdą z atrakcji obowiązuje inny bilet. Trzeba również zwrócić uwagę na godziny otwarcia. 

Czuję lekki niedosyt. Chciałbym ukazać Kraków tak, by czytelnik bloga mógł go lepiej poznać. Przyznaję się bez bicia - nie potrafię. To miasto posiada przebogatą historię, której nie da się streścić nie pomijając nic ważnego. Dlatego tym postem nie przekazuje Wam wiedzy o stolicy Małopolski, lecz zachęcam do odwiedzin tego pięknego miasta i poznania go bezpośrednio tam, gdzie bije jego serce. Dobre, bo polskie! 

podrozeMM

2 komentarze:

  1. Ceny biletów na Polskiego Busa naprawdę robią robotę :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Byłem tu. Tony Halik.26 maja 2014 00:17

    Kraków, dawna stolica rodaków :)
    Kondi jutro wybywa do Krakowa na kilka dni. I to beze mnie. :P

    OdpowiedzUsuń