STRONA GŁÓWNA

Strony

Strony

Strony

poniedziałek, 4 sierpnia 2014

Liechtenstein - wzdłuż i wszerz

Liechtenstein. Kraj ten przebyliśmy wzdłuż i wszerz, a byliśmy tam dosłownie chwilę. Państwo to leżało bowiem na naszej trasie do Włoch. Nie poświęciliśmy mu więc wtedy zbyt wiele uwagi, lecz w duchu naszego europejskiego podboju wypadałoby co nieco o tym malutkim państwie powiedzieć.Obecne tereny Liechtensteinu zasiedlono już w VI wieku. Mieszkali tu wtedy Germanie. Z czasem tereny ówczesnego księstwa wcielił do Imperium Franków Karol Wielki, syn Pepina Krótkiego z dynastii Karolingów. W 1699 roku hrabstwo Schellenberg zostało nabyte przez księcia Jana Adama I Liechtensteina. 20 lat później, tereny te zostały przyłączone przez Antoniego Floriana z hrabstwem Vaduz. Oto powstał zalążek księstwa, które później uznane przez cesarza Karola VI Habsburga stało się niepodległe od Związku Niemieckiego w 1866 roku. W 1921 r. ustanowiono konstytucję o ustroju monarchii demokratyczno-parlamentarnej. 

Liechtenstein, a w zasadzie Księstwo Liechtensteinu graniczy z Austrią i Szwajcarią. Językiem urzędowym jest niemiecki. Stolica państwa to Vaduz. Na powierzchni 160 km2 mieszka około 35 000 ludzi. Liechtenstein znajduje się w strefie Schengen, choć nie należy do Unii Europejskiej. Granicę księstwa można zatem przekroczyć bez paszportu czy wizy. Tereny państwa określa rzeka Ren od zachodu oraz pasmo gór alpejskich od wschodu. Najwyższym punktem w Liechtensteinie jest szczyt Grauspitz (2599m n.p.m.).

Co ciekawe...
 - Liechtenstein nie posiada armii. Bezpieczeństwo państwu zapewnia Szwajcaria, jednakże w razie potrzeby do wojska może zostać wcielony każdy mężczyzna do 60 roku życia. 
- Księstwo Liechtensteinu to jedno z najbogatszych krajów świata. Mówi się tu o raju podatkowym. Wskaźnik PKB na jednego mieszkańca wynosi ponad 105 000 dolarów! 


Liechtenstein to kraj pięknie usytuowany. Wszędzie dookoła cudowne góry. To co nam szczególnie zaimponowało, to kompozycja skalnych urwisk z miastem. Zabudowania często znajdują się u stóp potężnego wzgórza. 
  Najważniejszym zabytkiem Liechtensteinu jest Schloss Vaduz, czyli XVI-wieczny zamek rodu Liechtensteinów, który zamieszkuje twierdzę po dziś dzień. To też jest efektem tego, iż zabytku nie można zwiedzać. Warto jednak podejść na wzgórze, by choć z zewnątrz obejrzeć fasadę twierdzy, której początki sięgają XII wieku. Oko równie ucieszy piękna górska panorama.


  I to by było na tyle. Zabytków za wiele to tu nie ma, są jednak za to cudowne góry!

  Vaduz - widok ze wzgórza zamkowego

  8 komentarzy:

  1. Pieknie i piekne zdjecia, w Lichtenstain, jak tylko kiedys pojawi sie na mojej drodze na pewno sie zatrzymam. Pozdrawiam serdecznie. Monika

   OdpowiedzUsuń
  2. Asia | Byłem tu. Tony Halik.7 sierpnia 2014 19:51

   Gdybym nie wiedziała, ze To L. to postawiłabym stówę, że to Niemcy som :P
   Zamek w Vaduz - przeuroczy!

   OdpowiedzUsuń
  3. przecudnie!!!Zatrzymam się tam z pewnością , jeśli podążę w tym samych kierunku.Serdecznie pozdrawiam Ciebie i Martynę :)

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Również ciepło pozdrawiamy!

    Usuń