STRONA GŁÓWNA

Strony

Strony

czwartek, 30 października 2014

Barcelona - ciekawostki

Już za moment będziemy siedzieć w samolocie do Barcelony! Tymczasem przedstawiamy kilka ciekawostek dotyczących stolicy Katalonii!

źródło: google

Czy wiesz że...

♦ Świętem narodowym jest dzień 11 września – data zdobycia Barcelony przez wojska Burbonów w 1714 r. podczas wojny o sukcesję (wydarzenie to stanowiło porażkę Katalończyków).

♦ Symbolem Katalonii jest osioł – symbol mądrego, lecz upartego dążenia do celu (stanowiąc tym samym przeciwieństwo do hiszpańskiego byka).

♦ Najbardziej ruchliwą ulicą w Barcelonie jest Portal de l'Àngel (okolice Placa de Catalunya) - w ciągu godziny przechodzi nią ok. 4000 osób.

♦ Koszmar dla kierowców - co 20 sekund dochodzi do stłuczki/wypadku na ulicach miasta. Może dlatego mieszkańcy najczęściej preferują przemieszczanie się pieszo (70%).

♦ Plaża w Barcelonie nie należy do naturalnych. Została ona sztuczne utworzona przed Igrzyskami Olimpijskimi w 1992 roku i rozciąga się na długość 4 km. 

♦ Zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie zaskoczony faktem, iż w Barcelonie mówi się po katalońsku, nie zaś w języku hiszpańskim. 

♦ Stolica Katalonii uzyskała haniebny tytuł Miasta Kieszonkowców. 

♦ Budowa słynnej świątyni Sagrada Familia trwa nieprzerwanie od 1882 roku.

♦ Stadion, na którym swe mecze rozgrywa klub FC Barcelona, jest największym obiektem sportowym w Europie.

♦ Port w Barcelonie obsługuje największą ilość statków pasażerskich na Starym Kontynencie.

♦ Na najbardziej rozpoznawanej ulicy La Rambla dostrzec można ślady odciśnięte przez obcasy prostytutek. Kobiety wykonujące najstarszy zawód świata pojawiają się licznie na ulicach późnymi wieczorami. 


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Historia Katalonii - dążenie do niepodległości

4 komentarze:

 1. Przyznam, że o niektórych ciekawostkach nie miałem pojęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. przygotowywałam ostatnio na zajęcia referat/prezentację na temat Katalonii, więc wszystko jest mi doskonale znane. ;) szczególnie że i tak Barcelona fascynuje mnie od dawna i muszę się do niej wreszcie wybrać. i chyba w końcu uda mi się to marzenie zrealizować, bo planuję po obronie pracy magisterskiej wybrać się właśnie do Hiszpanii i Portugalii na kilka tygodni, więc o Barcelonę zahaczę na pewno. :)
  a u Was czekam na relację z tego pięknego miasta. :)
  pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Magda i podrozeMM3 listopada 2014 23:28

  z haniebnego tytułu to niestety słynie na całym świecie :(

  udanego pobytu!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Asia | Byłem tu. Tony Halik.19 listopada 2014 17:10

  Mieszkałam przy stadionie Barcy :D

  OdpowiedzUsuń