czwartek, 2 kwietnia 2015

Sagrada Familia, duma Barcelony

Sagrada Familia, właściwie Temple Expiatori de la Sagrada Família, czyli Świątynia Pokutna Świętej Rodziny, to najpiękniejsze dzieło architektury jakie dano mi było kiedykolwiek oglądać. Serce Barcelony, perła secesji, kunszt wielkiego Antonio Gaudiego... Świątynia jest 133-letnim placem budowy. Zamiast dźwięku organów w potężnej świątyni niesie się szerokim echem hałas wiertarek. Robotnicy w żółtych kaskach w miejsce kapłanów. Przewaga amatorów-fotografów nad wiernymi. Miejsce to nie ma jeszcze atmosfery, choć do zachwytu wystarczy sama architektura, barwy, ogrom, detal... Skoro takie wrażenie wywarło ziarno, to jak moje serducho zareaguje na widok kwiatu? Aż boję się bać. 

Sagrada Familia

Inicjatorem wzniesienia świątyni było stowarzyszenie Asociación Espiritual de Devotos de San José, które sfinansowało budowę kościoła i powierzyło prace Franciszkowi de Paula del Villar w 1882 roku. Ten jednak szybko wszedł w konflikt ze sponsorem, czego skutkiem było przekazanie zlecenia Antonio Gaudiemu. Nowy projektant całkowicie zmienił koncepcję poprzednika. Zamiast neogotyckiego kościoła wpisującego się w kanon, kataloński architekt postanowił nadać świątyni styl secesyjny wzbogacony o indywidualną wizję twórczą arysty. Warto w tym miejscu podkreślić, że Gaudi tworzył projekty wraz z postępującymi pracami, zatem nie było dawniej wiadome, jak ostatecznie kościół będzie wyglądać po zakończeniu budowy.

Sagrada Familia
Sagrada Familia nocą

W 1926 roku Antonio Gaudi zginął w skutek obrażeń po tym jak wpadł pod tramwaj. Miał 74 lata. Utrwaliło się jego słynne powiedzenie "Mojemu klientowi się nie spieszy". Kataloński architekt tak naprawdę poświęcił się całkowicie budowie świątyni od 1914 roku. Wcześniej pracował również nad słynnymi domami w Barcelonie, takimi jak Casa Mila (1906-1910), Casa Battló (1904-1906), Casa Calvet (1898-1900), Casa Vicenc (1883-1888). Angażował się również w projekt Parku Guell (1886-1888) oraz w renowację pięknej katedry w Palma de Mallorca. Oczywiście to tylko część tego, co zostawił po sobie Antoni Gaudi. Jak już wspomniałem, kataloński artysta nie spieszył się z budową Sagrada Familia. Wielokrotnie przekształcał projekty. Ostatecznie pozostawił zaledwie jedną zaprojektowaną fasadę. Szacuje się, że gdy Gaudi zmarł, świątynia ukończona była zaledwie w 20 procentach. Broń Boże nie zarzucamy mistrzowi lenistwa. Przez kilkanaście ostatnich lat swojego życia Gaudi nie opuszczał prawie że placu budowy. Całkowicie poświęcił się swemu dziełu i tam też spoczął po swej śmierci. Prace zgodnie z wizją Antonio kontynuowano pod kierownictwem Domèneca Sugrañes i Gras. Przypisuje się mu ukończenie Fasady Narodzenia Pańskiego. Domènec Sugrañes i Gras był przyjacielem Gaudiego, którego poznał w szkole architektury w 1905 roku. Od tego momentu współpracował z Antonim m.in. przy budowie Casa Battló czy Casa Mila.
Prace nad Sagrada Familia wstrzymano w 1936 roku gdy wybuchła w Hiszpanii wojna domowa. Katalońscy anarchiści spalili modele i projekty. Ucierpiała również dotychczas wzniesiona konstrukcja. Po wojnie kontynuowano prace na podstawie rekonstrukcji zniszczonych planów. Nad budową czuwali nowi architekci - Francesc Quintana, Isidre Puig Boada, Francesc Cardoner oraz Lluis Bonet. Syn tego ostatniego, Jordi Bonet i Armengol jest dziś kierownikiem budowy Sagrada Familia. To on wprowadził projekty do komputera co przyczyniło się do znacznego przyśpieszenia prac. Nawę główną zadaszono w 2010 roku. Wtedy też 7 listopada do Barcelony przybył papież Benedykt XVI. Odbyła się konsekracja kościoła w której uczestniczyło 6500 osób zebranych w świątyni i około 50000 ludzi, którzy zgromadzili się na zewnątrz. Wierni przyjmowali komunię świętą z rąk ponad 400 kapłanów.


Szacuje się, że budowa świątyni zakończy się w roku 2026-2028. Budowniczy spieszą się, by najlepiej zwieńczyć prace nad wzniesieniem kościoła w 100. rocznicę śmierci Antonio Gaudiego. Wiele zależy od finansowania budowy, również z budżetu, na który składają się turyści odwiedzający wnętrza Sagrada Familia.
Do dziś wzniesiono 8 z 18 wież. Wszystkie mają symbolizować 12 apostołów, 4 ewangelistów, a centralna, zarazem najwyższa (170 m) Jezusa i Maryję. To co widać obecnie to zaledwie część tego co ma powstać przez najbliższe 10 lat. Po tym okresie świątynia ma stać się najwyższym kościołem na świecie. 
Projektanci zdradzają wizję ostatecznej formy Sagrada Familia. Zachęcam do obejrzenia poniższej wizualizacji!


Katedra posiada/posiadać będzie trzy fasady poświęcone najważniejszym wydarzeniom z życia Chrystusa. 

- Fasada wschodnia jest jedyną, którą wybudowano jeszcze za życia Gaudiego. Znajduje się ona przy Carrer de Marina. Ukazuje scenę narodzin Zbawiciela i jego dzieciństwo. Jest to chyba najbardziej okazała strona budowli. Na fasadzie dostrzec można niezwykłą szczegółowość detalu, motywy roślinne oraz liczne figury przedstawiające różne postacie, w tym Świętą Rodzinę, anioły, zwierzęta. Nieprzypadkowo ta część budowli jako pierwsza oświetlana jest przez wschodzące słońce. 

- Fasada zachodnia przy Carrer de Sardenya to wkomponowana w budowlę scena męki pańskiej. Tą część świątyni zaprojektowano już po śmierci Gaudiego. Budowa tej części świątyni trwała w latach 1954-1976. To co rzuca się szczególnie w oczy to kanciaste kształty postaci, znacznie kontrastujące z tymi z fasady wschodniej. Jedna ze znajdujących się przed bramą kolumna-rzeźba przedstawia scenę biczowania Chrystusa. Obecnie znajduje się tu główne wejście (tylko na czas budowy). 

- Fasada południowa przy Carrer de Mallorca to życie Chrystusa po zmartwychwstaniu. Prace nad tym etapem rozpoczęto w 2002 roku. Ma być to najbardziej okazała ze wszystkich fasad, gdzie będzie się również znajdowało główne wejście do świątyni. 


CENY BILETÓW WSTĘPU:


NORMALNY
ULGOWY
DZIECI DO LAT 11
Wstęp do świątyni
14,80 €
12,80 €
free
Wstęp do świątyni + wieża widokowa
19,30 €
17,30 €
free
Wstęp do świątyni + audioprzewodnik
19,30 €
16,30 €
3,50 €
Wstęp do świątyni + audioprzewodnik + wieża widokowa
23,80 €
20,80 €
3,50 €

Bilet ulgowy dotyczy dzieci do 18 lat, studentów oraz seniorów.
Cennik ważny do końca roku 2014.
Godziny otwarcia świątyni: 9:00 - 18:00
Więcej info: Visit Sagrada Familia - buy tickets


Wnętrze Sagrada Familia jest imponujące. Nawa główna ma 45 metrów wysokości, zaś boczne - 30 m. Świątynia może pomieścić aż 13 000 osób! Zachwyt nad kunsztem architektury świątyni nie ma końca. Każdy najmniejszy detal jest wykonany z niebywałą dokładnością. Kolorowe witraże przemieniają promienie słońca w grę świateł. Gaudi projektując wnętrze kościoła inspirował się naturą. Mnogość elementów we wnętrzach jest tak obszerna, że pozwala ona na indywidualną interpretację symboliki zapisanej na ścianach budowli. Często przekaz jest oczywisty dla większości odbiorców, np. kolumny wspierające strop przypominają do złudzenia drzewa zaś sklepienie - ich koronę. Zastosowanie parabolicznych łuków ze skośnymi filarami to kunszt architektury Antonio Gaudiego, który udowodnił, że taka konstrukcja utrzyma ciężar sklepienia. Uzyskał w ten sposób wrażenie nierealnej lekkości sufitu wspieranego przez kolumny masywne u podnóża i rozgałęzione w koronie.


Sagrada Familia to cud architektury. Można wznieść szklany prostokąt - maznąć z zamkniętymi oczami paroma ruchami pędzla bazgroł i nazwać płótno sztuką nowoczesną. Barcelońska świątynia jest jednak obrazem nad którym malarz spędził miesiące, lata, życie, dobierając kolory na palecie, nadając charakter drugo-, trzecio-, czwartoplanowym postaciom, dopracowując przy tym najmniejszy szczegół. Detal jest maleńki, niezauważalny, często niewnoszący nic do całości. Gdy jednak detal tworzy całość, uzyskuje się w ten sposób coś wybitnego.  
Sagrada Familia wykracza poza wszelkie znane nam kanony. Niby secesja, ale jednak nie secesja. To coś nowego. Artyści poszukując awangardy docierają do miejsca, gdzie sztuka staje się bezsensem, prostotą. Gaudi stworzył wybitny styl, konkurujący z tymi, które kształtowały się przez tysiąclecia. Nasuwa się pytanie - dlaczego nikt wcześniej na to nie wpadł? I to jest właśnie puenta. Gaudi zostawił w Barcelonie zalążek nowoczesności opartej na wyindywidualizowanej wizji, nie zaś na tym, co poprzednicy wpisali w kanony.


Sagrada Familia ma zostać ukończona w 2026 roku w 100. rocznicę śmierci Antonio Gaudiego. Wiele osób nie wierzy, że to możliwe patrząc na postępy prac. Często gdy mówię komuś o tej świątyni, ludzie parskają śmiechem nazywając ją "niekończącą się budową". Wiecie co Wam powiem? Dla mnie mogą ją budować do 2040. Cytując mistrza: "klientowi się nie spieszy". 

- podrozeMM

11 komentarzy:

 1. Mnie się wydaję, że jednak uda się ją w końcu ukończyć.Bardzo dobrze wspominam swój pobyt w Barcelonie i wizytę w Sagrada Familii. Jednak doszedłem do wniosku, że wjazd na wieżę był bezsensowny. A jeszcze musiałem czekać 2 godziny na odpowiednią godzinę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My również zrezygnowaliśmy z wjazdu na wieżę. W Barcelonie jest dużo miejsc do "popatrzenia z góry".

   Usuń
 • W Średniowieczu budowanie Katedr też zabierało trochę czasu :) No, ale za to stoją od wieków i jeszcze postoją. Sagrada Familia tez postoi moim zdaniem :)
  Bardzo wyczerpujący wpis. Mam na myśli zawartość, a nie stan czytelnika po lekturze :))))
  Smacznego jajka !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, Tobie również wesołych Świąt!

   Usuń
 • Sagrada robi niesamowite wrażenie, zwłaszcza w nocy. W środku niestety nie byłam, w połowie lipca była gigantyczna kolejka do wejścia :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Łatwo mi sobie wyobrazić. My staliśmy w dość sporej kolejce (jakąś godzinę) w dzień roboczy listopada, w dodatku w ogromnej ulewie. W wakacje musi tam być horror...

   Usuń