STRONA GŁÓWNA

Strony

Strony

poniedziałek, 22 lutego 2016

Turku - na drodze do Helsinek

Turku to miasto położone w południowo-zachodniej Finlandii. Od wczesnego średniowiecza aż do 1812 roku było stolicą państwa. Turku znane jest głównie z przemysłu stoczniowego oraz popularnego uniwersytetu, najstarszego w całej Finlandii. Miasto posiada tylko jedno połączenie lotnicze z Polską - takowe w swej ofercie posiada WizzAir, bezpośrednio z Gdańska. Z racji tanich biletów, postanowiliśmy włączyć Turku do planu naszego pobytu w Finlandii. Przelot w dwie strony kosztował nas 150 zł, zaś podróż OnniBusem do Helsinek jedynie 1€. Choć Turku miało być tylko miejscem przesiadki, to postanowiliśmy spędzić tu jeden dzień i sprawdzić, co też miasto ma do zaoferowania. 


♦ Jak dojechać z lotniska do Turku

Dojazd z lotniska do miasta jest banalnie prosty. Wychodząc z niewielkiego budynku terminala trafimy wprost na przystanek, skąd odjeżdża autobus nr 1. Kursuje on średnio co 20 minut. Zatrzymuje się m.in. przy dworcu kolejowym, rynku Kauppatori (Market Place), Linnankatu (ulica), przy zamku (Turun Linna) oraz w porcie (Turun Satama). Warto pamiętać, że przystanki w Turku są na żądanie, dlatego czekając przy zatoce trzeba machnąć ręką kierowcy, zaś w samym autobusie wcisnąć stop. Cena biletu za przejazd z lotniska do miasta to 3€. Podróż trwa od 20-40 minut (zależy gdzie wysiadamy). Szczegóły o przystankach i rozkładach jazdy znajdziecie korzystając z journey plannera na stronie foli.fi.

Turku


♦ Zabytki Turku

Zamek w Turku to jeden z najważniejszych zabytków miasta. Jego budowę rozpoczęto około 1280 roku. Stanowił wtedy warownię Korony Szwedzkiej u ujścia rzeki Aurajoki. W latach 1555-1563 zamek był siedzibą księcia Finlandii i króla Szwecji Jana III Wazy oraz jej małżonki, Katarzyny Jagiellonki (córki króla Polski, Zygmunta I Starego). Wtedy też miała miała miejsce poważna przebudowa twierdzy, która nadała jej cechy stylu renesansowego. W II. poł. XVIII wieku rezydencja została przekształcona w więzienie, zaś sam zamek stał się spichlerzem. Obecnie w zamku można zwiedzać lochy, sale zamkowe, a także muzeum poświęcone historii Finlandii i miasta Turku. W pobliżu twierdzy znajduje się stocznia i port.

Ceny biletów wstępu na zamek i godziny otwarcia (link):
normalny: 9€
ulgowy (7-15 lat): 5€, (4-6 lat): 2 €, do lat 4: free

od wtorku do niedzieli 10:00-18:00
w sezonie (6 VI - 4 IX) od poniedziałku do niedzieli 10:00-18:00

strona www.: www.turku.fi/en/turkucastle

Zamek w Turku
Zamek w Turku
Zamek w Turku
Zamek w Turku
Żaglowiec Suomen Joutsen w porcie, Turku
Stokrotka :)


Katedra w Turku to najważniejsza świątynia w całej Finlandii. Dźwięk jej dzwonów bijących w południe nadawane jest przez narodowe radio w całym kraju. Katedrę początkowo wzniesiono z drewna w XIII wieku, lecz później w jej miejsce wybudowano świątynię z kamienia. Ta została poświęcona w 1300 roku jako kościół katedralny Najświętszej Maryi Panny i Świętego Henryka, pierwszego biskupa Finlandii. Katedra była rozbudowywana w kolejnych latach, szczególnie po Wielkim Pożarze Turku, który w 1827 roku strawił zarówno świątynię jak i całe miasto.

Katedra otwarta jest w godzinach 9:00-18:00. 

Katedra w Turku

Katedra w Turku
Katedra w Turku
Turku
Katedra w Turku
Katedra w Turku


Kilka kroków od katedry, na placu Vanha Suutori znajduje się Ratusz Staromiejski (Vanha Raatihuone) wybudowany w roku 1736. Obecnie w jego wnętrzu znajdują się galerie oraz sale bankietowe i koncertowe. Po lewej stronie od ratusza znajduje się Hjelt Mansion, wzniesiony w 1830 roku. Majestatyczny budynek reprezentuje styl imperialistyczny, nawiązujący do architektury Sankt Petersburga. Przy placu znajdują się także atrakcyjne budynki, m.in. Brinkkala Mansion, czy wyższa szkoła Katedralskonan i Abo. Stary Rynek Vanha Suutori był centrum administracyjnym i handlowym od początku istnienia miasta. Tuż obok znajduje się inny średniowieczny rynek (Turun kaskiaikaiset markkinat), na którym odbywają się sezonowo wszelakie występy i rekonstrukcje historyczne.

Stary Rynek - po lewej Hjelt Mansion, dalej Ratusz Staromiejski i na wprost Brinkkala Mansion.


Muzeum Sztuki w Turku (Turun Taidemuseo) to drugie najstarsze muzeum w Finlandii. Znajduje w jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków miasta. Siedzibę muzeum wzniesiono na wzgórzu w 1904 roku. Kolekcje muzeum obejmują niespełna 7000 dzieł sztuki, będące sztandarowymi ekspozycjami fińskiego dziedzictwa kulturowego i artystycznego. 

Ceny biletów wstępu i godziny otwarcia (link):
od wtorku do piątku 11:00-19:00
soboty i niedziele 11:00-17:00

bilet normalny: 9€, ulgowy 6€, dzieci do lat 16 free
w piątki od 16:00-19:00 wstęp wolny

Muzeum Sztuki w Turku (Turun Taidemuseo)
Aurakatu i Muzeum Sztuki w Turku


Muzeum rzemieślnicze Luostarinmäki to muzeum pod gołym niebem, zawierające osiemnaście oryginalnych budynków datowanych na XVIII i XIX wiek. Cały teren cudem ocalał od Wielkiego Pożaru Turku w 1827 roku jako jedyny większy obszar niestrawiony przez ogień. W muzeum można zaobserwować życie codzienne finów w XVIII wieku. Prezentowane są rękodzieła, sztuka rzemieślnicza, a także charakterystyczne stroje z epoki. 

Ceny biletów wstępu oraz godziny otwarcia (link):
normalny - 6€, ulgowy (seniorzy, studenci, dzieci 7-15 lat) - 4€
dzieci 4-6 lat - 1€, dzieci do lat 4 - free

2 V - 5 VI, od wtorku do niedzieli 10:00-18:00
6 VI - 4 IX, od poniedziałku do niedzieli 10:00-18:00
5 IX - 18 IX od wtorku do niedzieli 10:00-18:00
26 XI - 6 I od wtorku do niedzieli 10:00-16:00

Luostarinmaki, Turku
Luostarinmaki, Turku


Kauppatori, czyli Plac Rynkowy w Turku, to centralny plac w dzielnicy biznesowej, a także węzeł komunikacyjny miejskich autobusów. Odbywają się tu liczne pokazy i koncerty, lecz zazwyczaj jest to miejsce handlu, gdzie sprzedawcy wystawiają towar tworząc swoisty jarmark. Można tu kupić owoce, warzywa, ubrania, kwiaty i najróżniejsze przedmioty. Rynek funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-18:00, oraz w soboty w godz. 7:00-15:00. Zimą z reguły nikt tu nie handluje.
Najbardziej charakterystycznym budynkiem na placu Kauppatori jest Ortodoksyjny Kościół (Turun ortodoksinen kirkko). Neoklasycystyczną cerkiew wzniesiono w latach 1839-1845. 

Market Square (Kauppatori), Turun ortodoksinen kirkko - Turku

Czy Turku to miasto godne polecenia? Nie bardzo. Gdyby ktoś mi powiedział, że leci do Turku na kilka dni na wakacje, to skrzywiłbym się i stwierdził, że pewnie chodzi o Turków, o wakacje u Turków w Turcji. Nie ma tu zbyt wiele do oglądania. Fajnie miejsce na spacer, ale dłuższy pobyt w Turku może być nużący. Chyba, że ktoś jest miłośnikiem sztuki lub historii - tacy zawsze znajdą dla siebie coś fascynującego. Można sporo czasu spędzić w muzeach, ale to już kwestia indywidualnych upodobań. Ponadto ceny są tu fińskie, więc obfite zwiedzanie znacząco obciążać będzie portfel. Turku to miasto głównie przemysłowe, więc nie ma co się nastawiać na jakieś niesamowite wrażenia. Zimą jest tu dość przygnębiająca atmosfera. Choć w mieście znajdziemy bardzo ważny w kontekście historycznym zamek oraz najważniejszą w kraju katedrę, to i te zabytki nie powalą na kolana, nie naciągną powiek odkrywając ślepia i nie wybrzmi z Waszych ust dźwięk zachwytu w formie łał.
Bilety lotnicze z Gdańska można kupić za śmieszne pieniądze. To kusząca propozycja podróży do Finlandii. Turku może być ciekawym miastem pod względem kulturowym, fajnym przystankiem na dalszej drodze wgłąb kraju. Tak było i w naszym przypadku. Czy warto? Oceńcie sami. 

7 komentarzy:

 1. Za tydzień pojedziemy dokładnie tą samą trasą, lot z wizzair, potem Onnibus i Helsinki :) Kiedy będzie relacja z całodniowego zwiedzania Helsinek? Czekam z niecierpliwością, bo będziemy mieć tylko jeden dzień na to miasto :D świetny blog, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Post o Helsinkach pojawi się najwcześniej na początku marca. Ostatnio bardzo intensywnie podróżuję i nie mam za wiele czasu na pisanie. Teraz znów wyjeżdżam, więc chyba nie zdołam Ci pomóc na czas, bardzo mi z tego powodu przykro :(
   Jeżeli będziesz miała jakieś pytania, a mi uda się złapać zasięg w Tatrach, to postaram Ci się odpowiedzieć i doradzić - pisz na maila: [email protected]
   Miłego pobytu!

   Usuń
 • Asia | Byłem tu. Tony Halik.2 marca 2016 15:11

  Zamek robi niesamowite wrażenie! Katedra tez niczego sobie. Prawdziwie masywne konstrukcje, co przetrwają jeszcze i nas i nasze supernowoczesne budynki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. podrozeMM 2 marca 2016 17:56

   Oj tak, niewiele po sobie zostawimy. Beton i szkło to nie są materiały, które przetrwają wieki...

   Usuń
 • babka jakas18 maja 2016 22:06

  Witam, mam w lipcu lecieć do Turku a z Turku muszę dostać sie do mariny w Helsinkach, byłabym wdzięczna żeby ktoś mi bardziej szczegółowo, tak jak krowie na rowie �� opisał jak dostać sie do Helsinek. Bo jeżeli dobrze zrozumiałam to muszę sie najpierw dostać z lotniska do centrum Turku a tam przesiasc sie do busa do Helsinek? Z góry dziekuje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. podrozeMM 18 maja 2016 22:24

   Tak, najpierw trzeba dostać się z lotniska do centrum. Przystanek autobusowy znajduje się od razu pod wyjściem z terminala. Do Turku jedzie autobus miejski nr 1 (kurs co 20 min). Należy wysiąść przy dworcu kolejowym. Bilet kosztuje 3€, a podróż trwa ok. 40 min.
   Z Turku do Helsinek najtaniej i najłatwiej dostać się można Onnibusem (www.onnibus.com). My za kupione z wyprzedzeniem bilety zapłaciliśmy zaledwie 1€. Przystanek fińskiego przewoźnika znajduje się przy Hotelu Caribia, to jakieś 1,5 km od przystanka autobusowego w Turku.
   (MAPA: https://www.google.pl/maps/dir/60.4571766,22.2687392/60.4601954,22.2890041/@60.4576411,22.2678399,14.75z/data=!4m2!4m1!3e2)

   Przystanek końcowy Onnibusa w Helsinkach znajduje się w samym centrum miasta (dzielnica Kamppi).
   Jeśli ma Pani jakieś pytania, proszę śmiało pisać. Postaram się pomóc :)

   Usuń
  2. babka jakas18 maja 2016 22:41

   Dziękuje bardzo, tak szybkiej odpowiedzi nie spodziewałam sie, muszę sobie to wszystko przeanalizować dokładnie i pewnie skorzystam jeszcze z pomocy. Pozdrawiam

   Usuń