STRONA GŁÓWNA

Strony

Strony

czwartek, 24 marca 2016

Dolina Kościeliska zimą

TRASA: Kiry - Dolina Kościeliska - Schronisko na Hali Ornak

Dolina Kościeliska to jedna z najpopularniejszych dolin w Polsce, obok Doliny Chochołowskiej. Ma 9 km długości i znajduje się w zachodniej części Tatr. Rozciąga się od Kirów, aż po masyw Błyszcza i Bystrej. Dolina Kościeliska swój urok zawdzięcza cudownym turniom, licznym jaskiniom i Kościeliskiemu Potokowi, który swym szumem umila wędrówkę pośród gór. 


Wyruszamy z Kir (927m n.p.m.). Znajduje się tu kilka płatnych parkingów, knajpa, postój góralskich dorożek oraz wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wchodzimy na zielony szlak i udajemy się na południe. Już po chwili docieramy do szerokiej polany zwanej Wyżnią Miętusią Kirą (952m n.p.m.). Na jej południowym krańcu znajduje się rozwidlenie szlaków:

- szlak czarny (wschód) - Ścieżka nad Reglami, Miętusi Przysłop, Dolina Małej Łąki, Strążyska Polana, Dolina Bystrej
- szlak czerwony - Ciemniak, Czerwone Wierchy
- szlak czarny (zachód) - Ścieżka nad Reglami, Dolina Chochołowska
- szlak zielony - dalej Doliną Kościeliską

Wyżnia Miętusia Kira, Dolina Kościeliska. Po lewej masyw Ciemniaka.
Dolina Kościeliska

Z Wyżniej Miętusiej Kiry ruszamy dalej na południe zielonym szlakiem. W towarzystwie Kościeliskiego Potoku docieramy do Starych Kościelisk. Jest to polana, na której znajduje się Kaplica Zbójnicka. W porze letniej można tutaj zaobserwować wypas owiec. Od tzw. Bramy Kraszewskiego odbiega szlak czarny do Jaskini Mroźnej, oraz szlak niebieski, prowadzący do Polany na Stołach (1417m n.p.m.). 

Dolina Kościeliska
Dolina Kościeliska
Polana Pisana, Dolina Kościeliska

Po niedługiej wędrówce docieramy do kolejnej polany - Pisanej (1018m n.p.m.). Znajduje się tutaj toalety, oraz postój dorożek. Polana znajduje się między masywem Kominiarskiego Wierchu a masywem Ciemniaka. W tym miejscu przecina się węzeł szlaków prowadzących do Jaskini Mylnej i Raptawickiej (obie czerwonym szlakiem po łańcuchach), oraz Smoczej Jamy przez Wąwozu Kraków (szlak żółty). 

Żółty szlak do Smoczej Jamy przez Wąwóz Kraków. W środku turnia Ratusz, po lewej Saturn.
Po lewej - droga do Jaskini Mylnej i Raptawickiej. Dolina Kościeliska.

Podążamy dalej na południe zielonym szlakiem wzdłuż potoku. Warto zawiesić choć na chwilę wzrok na Raptawickich Turniach w masywie Kominiarskiego Wierchu. 

Dolina Kościeliska
Dolina Kościeliska
Dolina Kościeliska.
Kościeliski Potok
Smytnia Polana

Docieramy do Smytniej Polany. Stąd możemy udać się do Tomanowej Doliny (szlak zielony), nad Smreczyński Staw (szlak czarny), do Schroniska na Hali Ornak lub na Iwaniacką Przełęcz i dalej do Doliny Chochołowskiej (szlak żółty).   

Schronisko na Hali Ornak


4 komentarze:

 1. Góry zimą są piękne. Miałam okazję zobaczyć w tym roku. Coś niesamowitego...
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ładne foty, ale przydał by się lepszy sprzęt/technika. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Tatry nie zabieram ze sobą lustrzanki, bo jest to uciążliwy bagaż (szczególnie podczas wędrówki po szczytach z rakami i czekanem). Fotografie robiłem zwykłą cyfrówką. Do tego niestety zdjęcia pod słońce, kiepska pogoda i cienie lasu. Robiłem co mogłem :)
   P.S. Dziękuję za sugestię!

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

   Usuń