STRONA GŁÓWNA

Strony

Strony

piątek, 4 marca 2016

Helsinki - co warto zobaczyć?

Helsinki to niezbyt popularne miasto. Powszechnie wiadomo, że jest to stolica Finlandii. Ale czy jest tam coś ciekawego? Choć miasto nie jest szczególnie atrakcyjne pod względem turystycznym, to pobyt w Helsinkach będziemy wspominać bardzo miło. Stolica Finlandii ma swój specyficzny urok. Może to zasługa pięknej architektury, a może zimowej aury miasta na północy? Oceńcie sami.  


♦ JAK DOTRZEĆ DO HELSINEK?

Połączenia z Polski do Helsinek (port lotniczy Helsinki-Vantaa) posiadają w swej ofercie takie linie lotnicze jak Finnair (Warszawa, Kraków, Gdańsk) czy LOT (Warszawa). 
Najtańszą opcją dotarcia do Helsinek jest lot z Gdańska do Turku WizzAirem. Bilety można kupić już za 34 zł. Z lotniska do Turku dojedziemy autobusem miejskim za 3€. Następnie przesiadamy się na OnniBusa na przystanku Hotelli Caribia. Dojazd do Helsinek przez Turku jest bardziej skomplikowany, lecz stanowi niewątpliwie najtańszą opcję dotarcia do stolicy Finlandii. O szczegóły dojazdu pytajcie w komentarzach lub bezpośrednio na maila. 


♦ NOCLEG W HELSINKACH

Zatrzymaliśmy się w Eurohostelu, 15 min spacerem od Placu Senackiego. Za nocleg w dwuosobowym pokoju ze wspólną łazienką zapłaciliśmy 255 zł/noc. Szczegóły znajdziecie w osobnym poście [Eurohostel - tani nocleg w Helsinkach].


♦ KOMUNIKACJA MIEJSKA W HELSINKACH

Transport publiczny w stolicy Finlandii współtworzą autobusy, tramwaje, metro (jedna linia), pociągi lokalne oraz promy. Należy pamiętać, że wszystkie przystanki autobusowe są na żądanie. 

Normalny bilet jednorazowy (ważny jedną godzinę) na wszystkie środki transportu w obrębie miasta kosztuje €3,20 (u kierowcy) lub €2,70 (w automacie). Jeżeli zamierzamy częściej korzystać z komunikacji miejskiej, warto zainteresować się biletem dwugodzinnym (€4,30), dwunastogodzinnym (€5), całodobowym (€8), lub też biletami kilkudniowymi.

Bilety ulgowe przysługują dzieciom w wieku 7-16 lat. Przejazdy nocne w godz. 2:00-4:30 są droższe. Szczegółowy cennik ważny na rok 2016 znajdziecie [ tutaj ]. 

Plan metra: [ link ]
Pociągi regionalne: [ link ]
Tramwaje i autobusy: [ link ]

Zachęcam do skorzystania połączeń za pomocą Journey Plannera komunikacji miejskiej w Helsinkach na stronie: www.hsl.fi


♦ CO WARTO ZOBACZYĆ W HELSINKACH?Katedra w Helsinkach (Helsingin tuomiokirkko) to najbardziej rozpoznawalny budynek w stolicy Finlandii. Luterańska świątynia znajduje się na Placu Senackim w centrum miasta. Kościół wzniesiono w latach 1820-1850 w stylu neoklasycystycznym. Co ciekawe budowa helsińskiej katedry została sfinansowana przez cara Rosji, Mikołaja I, a konstrukcja wzorowana była na petersburskiej świątyni św. Izaaka.
Wokół Placu Senackiego oprócz katedry znajduje się także budynek senatu, gabinetu rządowego oraz sądu najwyższego. Obecnie jest to także siedziba premiera Finlandii. Po przeciwnej stronie znajduje się gmach Uniwersytetu Helsińskiego. Na środku placu w 1894 roku wzniesiono pomnik ku czci cara Aleksandra II Romanowa, wielkiego księcia Finlandii.

Katedra w Helsinkach
Plac Senacki, Helsinki
Katedra w Helsinkach nocą


Sobór Uspieński, inaczej Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Helsinkach (Uspenskin katedraali), to główna świątynia Fińskiego Kościoła Prawosławnego. Znajduje się ona na wyspie w dzielnicy Katajanokka. Sobór wzniesiono w 1868 roku za rządów wcześniej wspomnianego cara Aleksandra II. Od tamtego momentu kościół stanowi największą świątynię prawosławną w Zachodniej Europie.

Sobór Uspieński, Helsinki
Sobór Uspieński w Helsinkach
Sobór Uspieński w Helsinkach - wnętrze
Sobór Uspieński, Helsinki


Kauppatori, czyli Plac Targowy, znajduje się w centrum miasta i stanowi jedną z najbardziej reprezentacyjnych jego części. Wiosną, latem i jesienią na straganach handluje się tu żywnością i pamiątkami. Można także napić się tu kawy lub spróbować lokalnych przysmaków, np. słynnego lihapiirakka. Na początku października zaś na placu Kauppatori odbywa się silakkamarkkinat, czyli targ śledziowy. W bezpośrednim sąsiedztwie z targowiskiem znajdują się takie obiekty jak ambasada Szwecji, Sobór Uspieński (patrz wyżej), pałac prezydencki, czy fontanna Havis Amanda. Niektórzy Finowie wierzą, że obmycie twarzy wodą spod pomnika i trzykrotne wykrzyknięcie słowa rakastaa (pol. miłość) zwiększa zdolności seksualne mężczyzn :)

Kauppatori i Havis Amanda - Plac Targowy w Helsinkach
Plac Targowy, Kauppatori - Helsinki nocą


Vanha Kauppahalli to Stara Hala Targowa przy Kauppatori, w której od 1889 roku odbywa się handel żywnością. Można tu kupić owoce, warzywa, alkohole, a także wszelakie wyroby mięsne.

Vanha Kauppahalli - hala targowa w Helsinkach
Vanha Kauppahalli - hala targowa w Helsinkach
Vanha Kauppahalli - hala targowa w Helsinkach
Vanha Kauppahalli - hala targowa w Helsinkach


Designmuseo znajduje się w dzielnicy Kaartinkaupunki i jest jednym z najstarszych muzeów na świecie. Jego inauguracja miała miejsce w 1873 roku. Stałe ekspozycje składają się z dzieł sztuki z dziedziny designu. Muzeum posiada w swych zbiorach 75 000 przedmiotów, 40 000 rysunków i 100 000 fotografii. 
Godziny otwarcia: 
- od 1 IX - 31 V poniedziałki nieczynne, we wtorki 11:00-20:00, od środy do niedzieli 11:00-18:00.
- od 1 VI - 31 VIII od poniedziałku do niedzieli 11:00-18:00.
Ceny biletów: ulgowy 5€, normalny 10€.
Wszelkie niezbędne informacje znajdziecie na stronie: www.designmuseum.fi - visitors info

Designmuseo, Helsinki


Fińskie Muzeum Wojskowe to muzeum poświęcone Fińskim Siłom Zbrojnym, którego zbiory obejmują 200 000 artefaktów. Miłośnicy militariów podziwiać tu mogą broń, mundury, flagi, pojazdy czy medale. Część ekspozycji poświęcono kapitanowi fińskiej armii - Lauriemu Torni, uważanego za bohatera Finlandii walczącego z Sowietami. Muzeum otwarte jest od wtorku do czwartku 11:00-17:00, zaś od piątku do niedzieli 11:00-16:00. Ceny biletów: dorośli 5€, uczniowie i studenci 3€.

Fińskie Muzeum Wojskowe w Helsinkach


Fińska Galeria Narodowa to największe muzeum sztuki w całej Finlandii, mieszczące się w budynku Ateneum naprzeciwko dworca kolejowego. Znajdują się tu najważniejsze dzieła czołowych fińskich malarzy takich jak Albert Edelfelt, Eero Jarnefelt, Pekka Halonen, Helene Schjerfbeck, Hugo Simberg, czy też zagranicznych artystów, m.in. dzieła bliżej znanego Rembrandta. W innym budynku (Kiasma) podziwiać można kolekcje z dziedziny sztuki współczesnej.
Godziny otwarcia Ateneum:
wtorki i piątki 10:00-18:00, środy i czwartki 10:00-20:00, weekendy 10:00-17:00.
Ceny biletów wstępu do Ateneum (18 II - 8 V 2016):
normalny 15€, ulgowy 13€, dzieci do lat 18 free
Wszelkie szczegóły znajdziecie na oficjalnej stronie muzeum: www.ateneum.fi - opening hours and ticket prices

Fińska Galeria Narodowa w Helsinkach - Ateneum


Naprzeciwko Galerii Narodowej znajduje się miejskie lodowisko (sezonowo), budynek Fińskiego Teatru Narodowego oraz gmach dworca kolejowego. Jest tu także największy w mieście węzeł komunikacyjny transportu publicznego. Podczas spaceru po mieście warto zwrócić uwagę na piękne zdobienia budowli otaczających ulice. Centrum lekko przytłacza swym monumentalizmem, a kamienice nadają stolicy status miasta bogatego i zadbanego. Choć nie jestem znawcą architektury, to wyczuwam tu nutę imperializmu rodem z sąsiedzkiego Petersburga. 

Lodowisko miejskie i Teatr Narodowy w Helsinkach


Jednym z najpopularniejszych muzeów w Helsinkach jest Fińskie Muzeum Historii Naturalnej, zawierające kolekcje z dziedziny botaniki, zoologii, geologii i paleontologii. Odwiedzających przyciąga przebogata oferta ekspozycji - 8 milionów zwierząt, 35 tysięcy okazów skał, 500 meteorytów, 6000 skamieniałości. Muzeum botaniczne posiada w swych zbiorach ponad 3 miliony eksponatów pochodzenia roślinnego.
Szczegóły dotyczące m.in. godzin otwarcia znajdziecie na stronie: www.luomus.fi - opening hours and entrance fees. 
Ceny biletów wstępu (patrz link): dorośli 13€, studenci i seniorzy 8€, dzieci 7-17 lat 6€. 

Fińskie Muzeum Historii Naturalnej w Helsinkach


Kościół Temppaliaukio to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Helsinek, znajdująca się w dzielnicy Töölö. Ta luterańska świątynia jest na swój sposób wyjątkowa, ponieważ została wbudowana w...skałę. Kościół Temppaliaukio konsekrowano w 1969 roku i od tego czasu za sprawą swej architektonicznej awangardy cieszy się popularnością wśród turystów.

Kościół Temppaliaukio, Helsinki
Kościół Temppaliaukio, Helsinki
Kościół Temppaliaukio, Helsinki


Nieopodal kościoła Temppaliaukio znajduje się Fińskie Muzeum Narodowe (Kansallismuseo). Odwiedzający poznają tam historię Finlandii od prehistorii po współczesność. Budynek wzniesiono w 1910 roku, a muzeum zostało otwarte 6 lat później. Eksponaty zbierano przez blisko dwa wieki, czego rezultatem jest możliwość podziwiania 135 tysięcy okazów historycznych, 85 tysięcy etnologicznych. 16 tysięcy ugrofińskich, 26 tysięcy etnograficznych i 170 000 egzemplarzy monet. Ponadto muzeum szczyci się kolekcją ponad 3 milionów dokumentów archiwalnych. 
Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli 11:00-18:00
Ceny biletów: normalny 10€, ulgowy 7€, dzieci do 18 lat free. Wstęp darmowy w piątki 16:00-18:00.
Szczegóły na stronie: www.kansallismuseo.fi

Fińskie Muzeum Narodowe w Helsinkach


W Finlandii na każdym kroku spotkać można nazwisko Jeana Sibeliusa. W dzielnicy Töölö postawiono mu wręcz pomnik. Autorka rzeźby, Eila Hiltunen, poprzez formę monumentu chciała oddać esencję muzyki Jeana Sibeliusa. Nie ukrywam, że jest to jeden z moich ulubionych kompozytorów, stąd też nie mogłem przejść obojętnie obok pomnika w parku Sibeliuspuisto. Warto wiedzieć, że Sibelius uznawany jest za twórce narodowego stylu w muzyce fińskiej. Finowie tak zachwycają się jego twórczością, jak my zachwycamy się dziełami naszego Fryderyka Chopina. 

Pomnik Jeana Sibeliusa w Helsinkach


Helsinki to miasto bardzo ciekawe. Nie nudziliśmy się, mimo, że spędziliśmy w stolicy Finlandii niespełna 3 dni. Choć dłuższy pobyt w Helsinkach może być dość uciążliwy, to całodniowy spacer po mieście pozostawia po sobie przyjemne wspomnienia. Rzeczywiście, nie ma tu zbyt wiele do oglądania. Obowiązkowymi punktami must see są słynna Katedra na Placu Senackim i Sobór Uspieński. Reszta zależy od indywidualnych upodobań. Helsinki posiadają bogatą ofertę muzeów, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Ponieważ na stolicę Finlandii najlepiej przeznaczyć ok. 2 dni, warto ją włączyć do szerszego planu wyjazdu. Możliwości jest wiele - podróże po Finlandii OnniBusem, prom do Tallinna, a może pociągiem do Petersburga? Helsinki to przystanek warty uwagi, lecz wciąż tylko przystanek. 11 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 2. Poradnik Turystycznego Myślenia5 marca 2016 10:23

  Tak właśnie wyobrażałam sobie Helsinki!
  Piękne budynki, przemysłowa zabudowa, klimat jak ze skandynawskiego kryminału.
  Na pewno nie wybrałabym ich jako wymarzony cel mojej podróży, ale myślę, że każde miejsce na świecie warto zobaczyć, bo jest jedyne w swoim rodzaju.
  Pozdrowienia :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kinga Nowak Kinga On Tour8 marca 2016 21:35

  Sobór jest naprawdę niesamowity i aż odebrało mi mowę, gdy zobaczyłam Wasze zdjęcia. Ten kościół w skale też jest niezwykły i również na wizytę tam bym się skusiła.

  OdpowiedzUsuń
 4. LOT nie lata juz od dawna, a Suomenlinna i Seurasaari zupelnie pominiete..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sprawdziłem. LOT posiada w ofercie połączenia między Warszawą a Helsinkami.

   Usuń
 • Dzięki za info, sprawdzę to!
  Na Seurasaari nie wybraliśmy się, ponieważ zimą wyspa jest nieczynna. Na Suomenlinnę niestety zabrakło czasu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Seurasaari to ogolnodostepna czesc miasta - nie jest 'zamykana'. Suomenlinna to bez watpienia najwieksza atrakcja Helsinek, wiec olbrzymia strata jesli nie widzieliscie. Dodatkowo warto wspomniec o wygodnych i relatywnie tanich polaczeniach promowych z Tallinem, Sztokholmem i St. Petersburgiem. Helsinki nie sa w ogole nastawione na turystow, poczuc klimat miasta mozna jedynie poprzez wtopienie sie grupy 'localsow';) No i jezeli chodzi o pore roku to wylacznie czerwiec-sierpien - swietna pogoda, mnostwo zieleni, plaze, biale noce i Finowie staja sie znacznie bardziej aktywni ;)

   Usuń
  2. Byliśmy już w drodze do Seurasaari (po drodze odwiedzając pomnik Sibeliusa), ale było przeraźliwie zimno i wiał silny wiatr, więc postanowiliśmy wrócić do miasta. Wiem, że wyspa nie jest zamykana, lecz jak pewnie wiesz, muzea funkcjonują tylko od maja do września. Podobnie Suomenlinna, która ponoć poza sezonem jest smutna i przygnębiająca (to nie moja opinia).
   Oczywiście, z boku wygląda na to, że opuściliśmy ważne miejsca i nie skorzystaliśmy z promów do Tallina. Helsinki jednak były tylko jednym z przystanków w podróży po Finlandii, dlatego też nie mieliśmy czasu na wycieczki po wyspach (nawet nie wiem, jak tam się dostać gdy zatoka jest zamarznięta), nie mówiąc już o podróży do Estonii czy Rosji.
   Ale dziękuję za bardzo miłą sugestię. Wybierzemy się znowu kiedyś latem do Finlandii, wtedy będę miał na uwadze Twoją opinię i nie omieszkam popływać nieco po wyspach :)

   Usuń
  3. Nie oceniam ani nie krytykuje - prostuję i podpowiadam dla przyszłych turystów;) Wpis ogólnie bardzo mi się podoba!
   W kwestii Seurasaari, wyspa funkcjonuje jako otwarty skansen, wobec czego wszystkie atrakcje są dostępne 24/7. Suomenlinna ogólnie raczej nie przytłacza swoim wdziękiem, jak każda twierdza, ale zdecydowanie ma swoje smaczki i wspaniałe widoki na morze. Z Kauppatori miejski prom pływa tam regularnie cały rok, w przeciwnym razie mieszkańcy tej wyspy byliby odcięci od świata:) Pozdrawiam i zapraszam ponownie!

   Usuń
  4. A ja jestem Ci bardzo wdzięczny za wszelkie uwagi :) Staram się tworzyć swoisty przewodnik, dlatego każda opinia jest na wagę złota!

   Usuń