STRONA GŁÓWNA

Strony

Strony

Strony

wtorek, 3 maja 2016

Bruksela - zwiedzanie i informacje praktyczne

Przylecieliśmy do Brukseli miesiąc po tragicznych zamachach 22 marca 2016 roku. W dwóch samobójczych atakach zginęło 35 osób, a 316 zostało rannych. Przyszło nam oglądać smutne obrazki przygnębionych ludzi, zadumanych w miejscach poświęconych pamięci ofiar. Wojsko na ulicach przypominało nam o smutnych wydarzeniach sprzed miesiąca. Choć wiele osób namawiało nas do zrezygnowania z podróży, postanowiliśmy trzymać się planu i odbyć podróż do Brukseli. 


♦ Jak dotrzeć do Brukseli?

Na głównym lotnisku Zaventem lądują samoloty linii lotniczych Brussels Airlines (Kraków, Warszawa) i LOT (Warszawa).
Znacznie taniej do Brukseli można się dostać WizzAirem lub Ryanairem. Obydwaj przewoźnicy latają na lotnisko w Charleroi, 70 km od stolicy Belgii. WizzAir oferuje połączenia z Gdańska i Warszawy, zaś irlandzki Ryanair z Krakowa i Warszawy-Modlin. Ceny biletów są naprawdę atrakcyjne. My polecieliśmy do Brukseli za jedyne 78 zł w dwie strony.

♦ Dojazd z lotniska Charleroi - Wizz Transfer.

Do Brukseli bezpośrednio z lotniska dotarliśmy wykupując wraz z biletami lotniczymi transport do miasta z Wizz Transfer. Zapłaciliśmy po 70 zł / os. za przejazd w dwie strony. Była to oferta znacznie atrakcyjniejsza od choćby popularnego przewoźnika flibco. Tam nawet z miesięcznym wyprzedzeniem bilet do Brukseli kosztuje 14€, czyli 70 zł w jedną stronę. Niestety z Wizz Transfer nie byliśmy zadowoleni. Kierowca który miał na nas czekać spóźnił się ok. 40 minut. Nie mogliśmy znaleźć miejsca spotkania, gdyż opis na bilecie był daleki od rzeczywistości. Nie wiedzieliśmy, czy mamy czekać, czy nasze taxi pojechało już bez nas, czy mamy szukać sobie innego transportu, łapać stopa czy co. Masakra. Gdy dzwoniłem do informacji, słyszałem tylko szum, świst i niezrozumiały bełkot jakiejś pani. Jak się później okazało, nasz kierowca raczył się zjawić, ale nie mówił po angielsku (!), a że znamy dobrze francuski, musieliśmy pełnić rolę tłumacza i przekazywać wszystkie informacje pozostałym podróżnym. Potem jeszcze czekaliśmy na parkingu ok. 20 minut, bo było więcej osób niż miejsc w busie. Nie chcę wystawiać negatywnej opinii na podstawie dwóch przejazdów, ale my raczej już z Wizz Transfer nie skorzystamy.

♦ Komunikacja miejska w Brukseli.

Bruksela jest dość małym miastem, po którym najlepiej poruszać się pieszo (do czego zachęcam). Jeśli jednak zdecydujecie się na korzystanie z komunikacji miejskiej, na pewno przyda Wam się mapka (kliknij w link). Jeśli chcecie sprawdzić dokładny rozkład jazdy, wyszukajcie trasę poprzez wpisanie punktu początkowego i miejsca docelowego w Journey Planner (link).
Cennik: bilet jednorazowy kosztuje 2,10€ (u kierowcy 2,50€), zaś całodobowy 7,50€.


♦ Co warto zobaczyć w Brukseli?

♦ Grand Place (Grote Markt)

Wielki Plac to przepiękny rynek w samym sercu Brukseli, wpisany w 1998 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Co dwa lata w połowie sierpnia można podziwiać tu cudowny, kolorowy dywan ułożony z kwiatów. Okres ten przypada na lata parzyste. Grand Place to chyba najważniejszy punkt na turystycznej mapie Brukseli.

Grand Place, Bruksela

Na Grand Place znajduje się piękny, późnogotycki ratusz wzniesiony w latach 1401-1444. Jego wieża wznosi się na wysokość 96 metrów. Budynek został doszczętnie zniszczony wskutek ataku wojsk francuskich, które zbombardowały Brukselę w 1695 roku. Ratusz bardzo szybko odbudowano, dzięki czemu możemy po dziś dzień podziwiać kunszt architektury gotyku brabanckiego.

Ratusz - Grand Place, Bruksela

Naprzeciwko ratusza znajduje się piękny, neogotycki budynek Maison du Roi (Dom Króla). Gmach swą obecną formę otrzymał w skutek przebudowy z 1894 roku. Obecnie w Maison du Roi znajduje się Muzeum miasta Brukseli (Musée de la ville de Bruxelles). Zwiedzający mogą tam podziwiać ekspozycje poświęcone ceramice i wyrobom ze srebra. Warto także obejrzeć kolekcję tysiąca okolicznościowych strojów, w które odziewano figurkę chłopca z fontanny Manneken Pis.

Godziny otwarcia muzeum: od wtorku do niedzieli 10:00-17:00 (w czwartki do 20:00).
Ceny biletów wstępu: normalny 8€, ulgowy 4€, dzieci do lat 18 free.
W pierwszą niedzielę miesiąca wstęp wolny.

Maison du Roi (po lewej) - Grand Place, Bruksela

Większość zabytkowych kamienic otaczających Grand Place pochodzi z XVII wieku. Niegdyś znajdowały się w nich siedziby stowarzyszeń i cechów rzemieślniczych - piekarzy, producentów oleju, cieśli, bednarzy, producentów łuków, przewoźników rzecznych, szmuklerzy, rzeźników, krawców i malarzy. 

Grand Place jest najpiękniejszym placem miejskim z tych, które dane mi było oglądać. Nic dziwnego, że miejsce to przyciąga tłumy turystów odwiedzających Brukselę.

Grand Place, Bruksela


♦ Manneken Pis

Manneken Pis to niekwestionowany symbol Brukseli. Fontanna zwieńczona figurką chłopca jest chyba najbardziej obleganym przez turystów miejscem w mieście. Wszystko to za sprawą legendy.
W XIV wieku Bruksela była oblegana. Najeźdźcy, aby przedrzeć się do miasta, zamierzali wysadzić mury. W tym celu podłożyli materiały wybuchowe. Mały chłopiec o imieniu Juliaanske przewidział zamiary wroga. Nasikał na płonący lont, czym uchronił miejskie mury przez zniszczeniem i uratował miasto przez najeźdźcami. 
Figurka Siusiającego Chłopca często odziewana jest w okoliczne stroje. Wszystkie z nich znajdują się w Muzeum miasta Brukseli, o czym wspominałem wcześniej. 
Krąży opinia, że przy fontannie Manneken Pis można kupić najlepsze, belgijskie gofry :)

Manneken Pis, Bruksela
Manneken Pis, Bruksela

♦ Atomium

Atomium to powiększony 165 miliardów razy model kryształu żelaza, znajdujący się na przedmieściach Brukseli (6,5 km od Grand Place). Konstrukcja została wzniesiona na okoliczność Wystawy Światowej w 1958 roku. Nazwa pochodzi od słów atom i aluminium. Po zakończeniu Wystawy Światowej Atomium miało zostać rozebrane, jednak ostatecznie władze miasta postanowiły wstrzymać rozbiórkę wskutek dużego zainteresowania tym obiektem. W latach 2004-2006 miała miejsce gruntowna renowacja, podczas której aluminium pokrywające tzw. sfery zastąpiono pokrywami ze stali nierdzewnej. 

Atomium wznosi się na wysokość 102 metrów. W najwyższej kuli znajduje się punkt widokowy. Konstrukcja została wykonana ze stali i aluminium o łącznej wadze 2400 ton. Całość składa się z 9 kul-atomów połączonych ze sobą rurami, w których znajdują się schody. 

Dojazd do Atomium z centrum: 
- 6. linia metra, kierunek Koning Boudewijn, stacja końcowa Heysel.
- Tramwaj linii 51 lub 93, przesiadka na stacji G. De Greef na linię 19, wysiadamy dwa przystanki dalej na Centenaire.

Godziny otwarcia Atomium: codziennie 10:00-18:00
Ceny biletów wstępu: normalny 12€, ulgowy 8€, dzieci 6-11 lat 6€.


Atomium, Bruksela


♦ Narodowa Bazylika Najświętszego Serca w Brukseli (Basilique Nationale du Sacré-Coeur à Koekelberg)

Narodowa Bazylika Najświętszego Serca to rzymskokatolicka świątynia, znajdująca się w dzielnicy Koekelberg. Jest to piąty pod względem wielkości kościół na świecie. Jego budowa trwała w latach 1905-1970. Bazylika w Koekelberg jest największą na świecie świątynią w stylu art déco, której wyznacznikiem jest prostolinijność tworząca zwarte bryły. Jej wymiary to kolejno 93 m wysokości, 164 m długości i 108 m szerokości. U podnóża kopuły znajduje się punkt widokowy.

Narodowa Bazylika Najświętszego Serca w Brukseli


♦ Kościół królewski św. Marii (Église royale Sainte-Marie)

Budowa kościoła św. Marii w dzielnicy Schaerbeek trwała od 1845 do 1885 roku. Świątynię wzniesiono w stylu eklektycznym, z silnym wpływem kultury bizantyjskiej i rzymskiej. Budowlę dedykowano królowej Ludwice Marii Orleańskiej z dynastii Burbonów, stąd też określenie kościoła królewskiego.

Kościół królewski św. Marii w Schaerbeek, Bruksela


♦ Pasaż Królewski św. Huberta (Galeries Royales Saint-Hubert)

Pasaż Królewski św. Huberta to XIX-wieczna galeria handlowa, na której wzorowano m.in. słynne Galerie Vittorio Emanuele II w Mediolanie. Choć włoska arkada robi znacznie większe wrażenie, to jednak należy uznać wyższość tej brukselskiej, którą wybudowano znacznie wcześniej (1846 rok).
Pasaż św. Huberta składa się z dwóch głównych części o łącznej długości 200 m. Galeria imituje ulicę biegnącą między kamienicami połączonymi szklanym dachem. Obecnie znajdują się tutaj luksusowe sklepy, głównie sprzedające tradycyjną czekoladę. Chyba nie muszę przypominać, że ta belgijska uchodzi za najlepszą na świecie. Tania nie jest, ale...trudno się oprzeć!

Pasaż Królewski św. Huberta, Bruksela
Belgijska czekolada.
Belgijskie piwo także zyskało uznanie wśród koneserów.
Belgijska czekolada, belgijskie piwo, belgijskie gofry i oczywiście - belgijskie frytki z majonezem! (Makaroniki kradzione od Francuzów)


♦ Jeanneke Pis

Stworzenie żeńskiego odpowiednika słynnego Manneken Pis miało na celu turystyczne ożywienie po drugiej stronie Grand Place. Tak oto powstała Jeanneke Pis, czyli Siusiająca Dziewczynka. Choć figurka istnieje w zaułku Getrouwheidsgang zaledwie od 1987 roku, to już stworzono wokół fontanny legendę. Głosi ona, że doznamy daru lojalności, jeśli wrzucimy monetę do misy fontanny. Ten gest ma świadczyć o wierności i autentycznych uczuciach wobec osoby, która jest nam bliska. Dla mnie kicz totalny, ale jeśli ktoś preferuje to śmiało :)
Warto wspomnieć, że naprzeciwko figurki Jeanneke Pis znajduje się słynny pub Delirium Cafe, który został wpisany do księgi rekordów Guinnessa jako bar serwujący ponad 2000 gatunków piw z 60 krajów świata. 

Jeanneke Pis, Bruksela
Rue des Bouchers to urokliwa uliczka z mnóstwem restauracji i kawiarni.


♦ Katedra św. Michała i św. Guduli (Cathédrale des Saint-Michel-et-Gudule)

Katedra Świętego Michała i Świętej Guduli to gotycki kościół wzniesiony na wzgórzu Treurenberg. Pierwsza świątynia została tu wybudowana już w XI wieku, lecz dopiero wskutek gruntownej przebudowy w 1226 roku nadano jest styl gotyku brabanckiego. Okres renowacji trwał przez trzy stulecia, do 1519 roku. Bez wątpienia Katedra św. Michała i św. Guduli jest jednym z najpiękniejszych kościołów w Brukseli.

Katedra św. Michała i św. Guduli w Brukseli


♦ Pałac Królewski (Palais royal de Bruxelles)

Pałac Królewski jest oficjalną rezydencją belgijskiej rodziny królewskiej. W rzeczywistości zamieszkuje ona jednak pałac w Laeken na obrzeżach miasta. Obecnie w gmachu Palais de Bruxelles urzędują biura korony belgijskiej. Znajdują się tutaj także apartamenty przeznaczone dla zagranicznych gości, a także sale, w których odbywają się spotkania z przywódcami innych państw. Kiedy Jego Wysokość Król Filip I przebywa w budynku, na maszcie powiewa belgijska flaga.  
Pałac Królewski wzniesiono w roku 1815. 85 lat później miała miejsce przebudowa, dzięki której rezydencja uzyskała obecną formę. Budynek można za darmo zwiedzać od 22 lipca do 6 sierpnia. Należy jednak pamiętać, że jest to Pałac Królewski, więc plan udostępnienia komnat zwiedzającym może ulec radykalnym zmianom. Warto zatem szukać informacji u źródła, czyli na oficjalnej stronie internetowej belgijskiego Monarchy (link).

Pałac Królewski w Brukseli


♦ Kościół św. Jakuba na Coudenbergu (Église Saint-Jacques-sur-Coudenberg)

Kościół św. Jakuba na Coudenbergu to neoklasycystyczna budowla, będąca główną świątynią Ordynariatu Wojskowego Belgii (Rzymskokatolicka diecezja wojskowa. Należą do niej wojskowi i policjanci, oraz ich rodziny). Kościół wybudowano w latach 1776-1787 w pobliżu Pałacu Królewskiego. Na Placu Królewskim przed świątynią wzniesiono pomnik Gotfryda z Bouillon, przywódcy I wyprawy krzyżowej (1096-1099) z tytułem Obrońcy Grobu Świętego.

Kościół św. Jakuba na Coudenbergu.
Jardin du Mont des Arts Kunstbergtuin, Bruksela


♦ Dzielnica Europejska (Quartier Européen)

Jak powszechnie wiadomo, Bruksela jest stolicą Unii Europejskiej. Nic więc dziwnego w tym, że to tu znajdują się budynki najważniejszych instytucji unijnych. Jednym z nich jest słynny Le Barlaymont, w którym mieści się siedziba Komisji Europejskiej. Choć sama instytucja ma swoje biura w 60 różnych budynkach, to Le Barlaymont jest niepodważalnie najważniejszym z nich. To tutaj urzęduje Przewodniczący Komisji Europejskiej (obecnie Jean-Claude Juncker) wraz z kolegium komisarzy. Jest to organ wykonawczy odpowiedzialny za bieżącą politykę Unii, nadzorujący pracę wszystkich agencji i zarządzający ich funduszami. Komisja Europejska posiada wyłączną inicjatywę legislacyjną w zakresie prawa unijnego oraz jest uprawniona do wydawania rozporządzeń wykonawczych. (źródło: wikipedia) 

Le Barlaymont - siedziba Komisji Europejskiej w Brukseli

Innym niezwykle ważnym gmachem jest budynek Parlamentu Europejskiego. Choć oficjalna siedziba instytucji znajduje się w Strasbourgu, to właśnie w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu. Mieszczą się tu także biura poselskie i komisje parlamentarne. Parlament złożony z 751 członków obywatelstwa wszystkich krajów członkowskich jest organem prawodawczym, który we współpracy z Radą Europejską stanowi akty prawne w procedurach legislacyjnych. To tu obradują europosłowie, wybrani w swych ojczystych krajach do reprezentowania interesów państwa w Parlamencie Europejskim. Urzędują tutaj także najważniejsze osobistości Unii, m.in. przewodniczący Parlamentu Europejskiego (obecnie Martin Schulz) czy choćby przewodniczący Rady Europejskiej, Donald Tusk. 

Gmach Parlamentu Europejskiego w Brukseli

Będąc w Dzielnicy Europejskiej grzechem byłoby nie wstąpić do Parlamentarium - Centrum dla Zwiedzających Parlamentu Europejskiego. Za pomocą audioprzewodników (także w języku polskim) możemy dowiedzieć się, jak funkcjonuje Unia, a także poznać współczesną historię jej państw członkowskich. Wszystko za sprawą ciekawych prezentacji multimedialnych, wyświetlanych na niezliczonej ilości sprzętu elektronicznego. Na zwiedzanie Parlamentarium warto poświęcić więcej czasu, bo baza informacji jest naprawdę obszerna. Wstęp wolny.

Godziny otwarcia: poniedziałek 13:00-18:00, od wtorku do piątku 9:00-18:00, weekendy 10:00-18:00.♦ Cinquantenaire

Parc du Cinquantenaire to duży miejski park o powierzchni 30 ha, stworzony w 1880 roku. Wtedy to z okazji 50-lecia niepodległości Belgii, za panowania ówczesnego króla Leopolda II, postanowiono wznieść dwa majestatyczne pawilony połączone półkolistą kolumnadą i łukiem triumfalnym. Niestety nie udało się ukończyć projektu przed uroczystą wystawą krajową. Późniejsze terminy przewidywały realizację w latach 1888 (wielka wystawa przemysłowa) i 1897 (wystawa światowa). Ponownie brakowało funduszy na ukończenie budowy majestatycznego kompleksu. Ostatecznie w 1905 roku Leopold II sfinansował pracę nad wzniesieniem łuku. W 1910 roku zaś udało się ostatecznie zakończyć budowę. 
Obecnie znajdują się tu trzy muzea: Królewskie Muzeum Sił Zbrojnych i Historii Militarnej, Muzeum Motoryzacji i Muzeum Cinquantenaire jako część Królewskiego Muzeum Sztuki i Historii. 

Łuk Triumfalny w parku Cinquantenaire, Bruksela
Parc du Cinquantenaire, Bruksela


Pałac Sprawiedliwości (Palais de Justice)

Oto największy gmach sądu na świecie i największa budowla zbudowana w XIX wieku (1866-1883). Kopuła Pałacu Sprawiedliwości wznosi się na wysokość 104 metrów, zaś cały budynek zajmuje powierzchnię 26 000 m².
Podczas II wojny światowej w przeddzień wyzwolenia Brukseli, wycofujące się wojska niemieckie podpaliły budynek, wskutek czego kopuła zawaliła się a część pałacu uległa znacznemu zniszczeniu. W 1947 roku gmach sądu odbudowano. Od 2003 roku Pałac Sprawiedliwości pokryty jest rusztowaniami za sprawą trwających prac remontowych, mających na celu wzmocnienie fasady i restaurację pozłacanej kopuły. Postęp jest tak powolny, że w 2013 roku rusztowania zardzewiały i nie spełniały norm bezpieczeństwa. 

Pałac Sprawiedliwości, Bruksela


♦ Plac Męczenników (Place des Martyrs)

Plac Męczenników to plac w centrum Brukseli, poświęcony pamięci powstańców wrześniowej Rewolucji Belgijskiej w 1830 roku. Tutaj bowiem pod brukową kostką spoczywa 400 bohaterów, którzy zginęli podczas walk na ulicach Brukseli. Rewolucja Belgijska była powstaniem przeciwko Królestwu Zjednoczonych Niderlandów. Działania zbrojne te przyczyniły się w dużej mierze do proklamacji niepodległości Belgii 4 października 1830 roku. Holandia uznała jej niezależność dopiero 9 lat później. Plac Męczenników upamiętnia te wydarzenia za sprawą pomnika na środku placu, poświęconego pamięci bohaterów walczących o niepodległość i swobody obywatelskie Belgów.

Plac Męczenników, Bruksela


♦ Kościół Notre-Dame de Laeken (Église Notre-Dame de Laeken)

Kościół Notre-Dame de Laeken znajduje się na końcu długiej alei avenue de la Reine. Tę neogotycką świątynię wzniesiono ku pamięci królowej Ludwiki Marii Orleańskiej (podobnie jak kościół w dzielnicy Schaerbeek, patrz wyżej). Pierwszy kamień pod budowę położył sam król Leopold I w 1854 roku, 4 lata po śmierci małżonki. Kościół został konsekrowany w 1872 roku, jednak prace nad wykończeniem budowli trwały aż do roku 1909. W kryptach świątyni Notre-Dame de Laeken pochowani są wszyscy królowie belgijscy począwszy od Leopolda I, oraz członkowie rodzin królewskich. Kościół wciąż pełni funkcje sakralne.

Kościół Notre-Dame de Laeken, Bruksela


♦ Bruksela to bardzo atrakcyjne miasto pod względem turystycznym. Piękna architektura, zabytkowe kościoły, urokliwe ulice starego miasta i majestatyczne budowle nadają stolicy Belgii niepowtarzalny charakter. Nasz pobyt w Brukseli był bardzo miło spędzonym czasem. Nie nudziliśmy się ani chwili. Jeśli miałbym szukać wad w stolicy Belgii, na pewno w pierwszym momencie pomyślę o kwestii bezpieczeństwa. Niestety niezależnie od poglądów politycznych przed realiami nie ma ucieczki. Dzielnice imigrantów są niebezpieczne i lepiej się nie zapuszczać w miejsca o których niewiele wiemy. Nawet w centrum momentami czuliśmy się nieswojo za sprawą podejrzanych spojrzeń osobników o orientalnych rysach twarzy, którzy przemieszczają się bez celu w grupkach obserwując przechodniów. Miejsca popularne wśród turystów uznałbym za bezpieczne, lecz tego samego nie mogę powiedzieć o pozostałych częściach miasta. Warto mieć to na uwadze, bo otwartość i tolerancja ściągnęła do Brukseli niepokój i przestępczość. 

15 komentarzy:

 1. Byłam w Brukseli jeszcze przed atakami, a na ulicach również było dużo wojska i policji. Przyznam szczerze, że byłam bardzo rozczarowana tym miastem, w mojej ocenie jest brudne i mało europejskie (w żadnym wypadku nie jestem rasistką, ale pierwszego wieczoru nie widziałam żadnych 'białych' ludzi...) Jedyne co rzeczywiście zrobiło na mnie wrażenie to Grand Place i oczywiście pyszna czekolada ;) Polecam natomiast położoną o zaledwie godzinę drogi Antwerpię, zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie i jakoś tamtejsi mieszkańcy wydali mi się przyjaźniejsi, a samo miasto o wiele czystsze. I taka mała uwaga, lotnisko w Gdańsku nie obsługuje linii Brussels Airlines, także bezpośrednio można się tam dostać tylko Wizzairem do Charleroi. Pozdrawiam i życzę kolejnych udanych podróży!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. podrozeMM 4 maja 2016 22:53

   Dzięki za sprostowanie!

   Usuń
 • Bardzo fajnie opisane, przyjemnie się czyta! Młodzi z pasją, tak trzymać :)

  OdpowiedzUsuń
 • Emka Emcia6 maja 2016 01:20

  Super,przyjemna lektura ��

  OdpowiedzUsuń
 • Dzięki, ciekawy tekst. Sprostuję tylko, że przewodniczący Rady Europejskiej nie urzęduje w budynku PE, tylko w siedzibie Rady (budynek Justusa Lipsiusa), a już wkrótce przeniesie się do własnej siedziby, która jest obecnie w budowie (budynek z jajkiem). Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 • bardzo ładne zdjęcia :) tez muszę tam kiedyś trafić

  OdpowiedzUsuń
 • Pieknie opisana Bruksela ,ale szkoda ze nie trafiliście w mniej uzekajace miejsca tam gdzie jest brud niesamowity i lezacy na ulicach bezdomni nie wspomnę o zebrzacych ludziach dla mnie Brukseka to nic oprócz zabytkow pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 • Byłem tam jakiś czas temu przejazdem i to miasto mnie zachwyca. Może nie zwiedziłem wszystkich miejsc, ale widziałem, to co najpiękniejsze.

  OdpowiedzUsuń
 • Mega.Travel28 lipca 2016 12:45

  Bruksela ma piękną architekturę, nie ma co do tego wątpliwości, że pod względem turystycznym jest bardzo atrakcyjna. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest oczywiście Katedra Notre-Dame.

  OdpowiedzUsuń
 • Architektonicznie może i jest piękna, ale nic poza tym, no chyba, że ktoś może coś polecić, bo i tak mamy się tam wybrać.


  http://warszawazwiedzanie.pl/

  OdpowiedzUsuń
 • Kto Cię uczył polskiego (i matematyki)? Już w drugim zdaniu błąd: jak może być 316 rannych skoro zginęło 35?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, zdanie jest niepoprawne i dziękuję Ci za zwrócenie uwagi. Niemniej jednak chyba można wskazać błąd w nieco bardziej kulturalny sposób?

   Usuń
  2. "jak może być 316 rannych skoro zginęło 35?" - a dlaczego nie może?
   Dla przypomnienia: ranny - taki, który odniósł rany, został zraniony
   zabity - osoba martwa

   Usuń
 • Mieszkam w Brukseli i powiem tak: centrum i miejsca gdzie są piekne zabytki są ok, lecz ogólnie jako miasto jest tragiczne! Jest bród syf i ubustwo. Masakra. Są tu lepsze i gorsze dzielnice, ale to jak w kazdym mieście. Gdybym mogła cofnąć czas nigdy bym tu nie przyjechała, zwiedzać ok ale na pewno nie mieszkać. :-)

  OdpowiedzUsuń
 • polecam zniżki z booking.com nocleg taniej o 50 PLN - tylko na: https://www.booking.com/s/57_6/3ab3cb91

  OdpowiedzUsuń