STRONA GŁÓWNA

Strony

Strony

Strony

wtorek, 22 sierpnia 2017

Dubaj - najciekawsze miejsca i informacje praktyczne

Dubaj - wioska rybacka, która w pół wieku przemieniła się w finansowe centrum świata. Miasto zaskakujące ekstrawaganckimi inwestycjami i projektami wyprzedzającymi swoją epokę. Szejkowie Emiratu wybudowali na pustyni utopię. Miasto czyste, bezpieczne i pełne innowacyjnych rozwiązań. Większość ośrodków miejskich na świecie powstała dawno temu, a wraz z rozwojem cywilizacji, człowiek poprawiał to, co już istnieje. Ścieżki wykładano brukiem, potem zalewano asfaltem. Burzono stare domy i budowano nowe tam, gdzie stały poprzednie. Dubaj wzniesiono na pustyni. Architekci otrzymali do rysunków zupełnie czyste karty i ogromną przestrzeń do zagospodarowania. Tak powstawał Dubaj, miasto przyszłości.  


♦ WSTĘP

W tym poście chciałbym zawrzeć najważniejsze informacje, które mogą przydać się Wam, gdy zdecydujecie się wybrać do Dubaju. Mam naprawdę dużo do opowiadania, dlatego zdecydowałem się podzielić całość na dwie części. Pierwszą - praktyczną (poniżej), z której dowiecie się co warto zobaczyć, oraz drugą, w której skupię się bardziej na mojej subiektywnej opinii o Dubaju, opowiadając przy tym, jak przebiegał nasz 24-godzinny pobyt w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.KOMUNIKACJA MIEJSKA W DUBAJU

Metro w Dubaju jest całkowicie zautomatyzowane, czyli mówiąc wprost - nie ma motorniczego. Jest to bardzo wygodny i komfortowy sposób na przemieszczanie się po mieście. Metrem dotrzemy do większości najciekawszych miejsc wartych zobaczenia, a dzięki temu, że jest ono naziemne, możemy podziwiać miasto przez szybę klimatyzowanego wagonu. Dla najlepszych widoków polecam miejsca na początku/końcu wagonu.

Każda stacja metra posiada dużą, przejrzystą mapę metra, więc łatwo się we wszystkim połapać. To samo tyczy się samego pociągu, w którym znajdują się interaktywne schematy przystanków, a lektor czyta nazwy stacji w języku angielskim. Podróżowanie metrem po Dubaju jest przyjemne i dziecinnie proste. Jedyne na co radzę zwrócić uwagę, to przedziały przeznaczone wyłącznie dla kobiet. Są one wyraźnie oznaczone symbolami i różową kolorystyką. Choć Dubaj jest miastem bardzo liberalnym, to należy pamiętać, że Emiraty Arabskie to kraj muzułmański i należy dostosować się do panujących tu zwyczajów. 

Aha, jest jeszcze przedział Gold Class. Jest tam mniej ludzi, miejsca są wygodniejsze itp. Opcja dla tych, co nie wiedzą co zrobić z pieniędzmi. Cena średnio dwa razy wyższa niż standardowo.

Godziny kursowania (stan na 18.08.2017 r.): 
- linia czerwona: od soboty do środy 5:30-00:00, czwartki 5:30-1:00, piątki 10:00-1:00
- linia zielona: od soboty do środy 5:50-00:00, czwartki 5:00-1:00, piątki 10:00-1:00. 

Jeśli zamierzacie podróżować metrem po Dubaju, polecam kupić jednodniowy bilet Daily Pass. Cena to 22 dirhamów, czyli 22 zł (1 AED = 0,99 PLN). 

Metro w Dubaju - ceny biletów (stan na 18.08.2017 r.)
- jednorazowy, 1 strefa: 3,00 AED
- jednorazowy, 2 strefy: 5,00 AED
- jednorazowy, 3 strefy: 7,50 AED
- jednodniowy Daily Pass: 22 AED


Taxi. Z taksówki korzystaliśmy dwa razy, kiedy to bardzo chcieliśmy zobaczyć słynny hotel Burj Al Arab, a był on oddalony od najbliższej stacji metra o około 4 km. Z tego co mi wiadomo, opłata za trzaśnięcie drzwiami wynosi 8 AED, a potem taksometr liczy 1,7 AED za kilometr. Nasz kierowca zabrał nas ze stacji metra Mall of the Emirates na plażę Jumeirah i 4 km jazdy kosztowały nas 15 AED, czyli 15 zł. Generalnie z taksówkami w Dubaju nie ma problemów, więc nie musimy się obawiać o nabijanie kilometrów. Wszystkie taksówki podlegają DTC (Dubai Taxi Corporation). Można zauważyć, że kremowe pojazdy różnią się kolorami dachu. W ten sposób można odróżnić operatora. Dla przeciętnego turysty czy mieszkańca nie ma to żadnego znaczenia, bo stawka zawsze będzie taka sama. Jako ciekawostkę dodam, że kobiety i rodziny z dziećmi mogą zamówić tzw. Pink Taxi z kobietą-kierowcą. Te taksówki na przykład mają różowe dachy. 

Ponieważ w Dubaju różnie bywa z bezpłatnym WiFi, warto zapisać sobie numer, pod którym można zamówić taxi: +971 4 208 0808. Oczywiście można też łapać na ulicy. Pozostałe środki transportu. Osobiście nie korzystałem w Dubaju z autobusu, tramwaju, łodzi, ani wielbłąda. Do większości atrakcji turystycznych dostaniemy się metrem, a do pozostałych niedrogą taksówką. Dlatego też nie zamierzam się rozpisywać na temat innych środków transportu publicznego niż metro i taxi, a zainteresowanych tym tematem odsyłam na stronę internetową, gdzie znajdują się szczegółowe informacje: RTA Dubai website.


♦ NA CO UWAŻAĆ W DUBAJU

Obywatele Polski mogą przekroczyć granicę Zjednoczonych Emiratów Arabskich bez wizy na okres nieprzekraczający 90 dni. Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty przyjazdu. 

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to Dubaj szczyci się jednym z najniższych wskaźników dot. przestępczości na świecie. Faktycznie, można to dostrzec na każdym kroku. Ludzie bardzo sobie tu ufają. Widok pozostawionego na ulicy samochodu z uruchomionym silnikiem nie jest tu rzadkością (tubylcy nie gaszą auta, aby nie wyłączać klimatyzacji na czas pobytu np. w markecie). Nie należy obawiać się kieszonkowców. Za kradzież grozi tu wieloletnia odsiadka, a za poważniejsze przestępstwa - kara śmierci. Jak widać, surowe kary przekładają się na bezpieczeństwo. Podobnie jak wysoki standard życia przeciętnego mieszkańca i prawo szariatu, które jest źródłem tutejszego prawa.

Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj muzułmański. Nie powinien zatem dziwić fakt, że surowo zakazane jest tutaj rozpowszechnianie czy w ogóle posiadanie pornografii czy innych obscenicznych treści. 

Zaskakujący może być dla nas to, że utrzymywanie związków pozamałżeńskich jest w Dubaju zakazane, nie mówiąc już o parach homoseksualnych. Choć ZEA mogą wydawać się państwem liberalnym, to prawo jest tutaj bezwzględnie egzekwowane nawet wobec nieświadomych turystów. Powstrzymajcie się zatem od czułości na ulicy czy innych miejscach publicznych. Obściskiwanie się, całowanie czy nawet trzymanie za rękę przez pary niezwiązane małżeństwem jest tutaj uważane za przejaw arogancji wobec kultury Islamu, co też może się przełożyć na problemy z tutejszym wymiarem sprawiedliwości. W zależności od przewinienia, prawo przewiduje karę grzywny, deportację, karę pozbawienia wolności, a w skrajnych przypadkach - karę śmierci. 

Na zakup, posiadanie, lub przewóz alkoholu trzeba mieć specjalne zezwolenie. Mówi się, że w niektórych barach sprzedawcy nie kontrolują turystów, jednak należy mieć na uwadze, że picie procentowych trunków jest tu nielegalne. 

W okresie Ramadanu nie wolno jeść ani pić w miejscach publicznych od wschodu do zachodu słońca. Dotyczy to także wszystkich turystów. W okresie Ramadanu zamknięte są niektóre knajpy i restauracje, więc warto mieć ten fakt na uwadze. Czynne punkty gastronomiczne najczęściej zakrywają okna, lub odgradzają się parawanami. Generalnie w tym zakresie prawo jest dość liberalne i za zjedzenie batonika na ulicy nikt nas nie wsadzi do więzienia, niemniej jednak dobrze jest nie obnosić się z jedzeniem i piciem. 

Przemyt i posiadanie narkotyków na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich uchodzi na ciężkie przestępstwo, karane wieloletnim pobytem w więzieniu lub karą śmierci. 

Pamiętajcie, że będąc na terenie ZEA podlegacie tamtejszemu prawu. Portale społecznościowe typu Facebook, Instagram czy Twitter podlegają cenzurze, więc uważajcie, co publikujecie. 

Ubiór. W Abu Zabi i Dubaju kobiety ubierają się tak samo jak w Europie, z racji tego, że mieszka tam wielu obcokrajowców. Choć widok przedstawicielek płci pięknej w przypominających burki abajach nie jest w ZEA rzadkością, to kwestia stroju jest tutaj raczej sprawą indywidualną. Niemniej jednak kultura osobista powinna skłaniać kobiety do nie obnoszenia się ze swoimi walorami w kraju, gdzie źródłem prawa jest szariat. Oczywiście chusty ani nakrycia głowy nie są wymagane. W mniej-turystycznych dzielnicach w przypadku kobiet warto jednak zakryć włosy i ramiona, żeby nie prowokować muzułmanów, dla których widok rozebranych turystek może być rzadkością. Na najpopularniejszych plażach Dubaju bikini jak najbardziej ok :) 

Według prawa szariatu kobieta podróżująca z mężczyzną powinna być jego córką, siostrą, albo żoną. Utrzymywanie związków pozamałżeńskich jest w ZEA zakazane. Obiło mi się o uszy, że niektóre hotele wymagają aktu ślubu od gości. Czytałem też, że często prawo jest na swój sposób omijane, obsługa nie dopytuje o stan cywilny i z góry zakłada, że jesteście małżeństwem. 

Tutaj delikatny temat. Jeśli kobieta została zgwałcona, nie powinna z tym iść osobiście na policję, ponieważ ona sama może zostać oskarżona o uprawianie seksu pozamałżeńskiego. Jeśli już taka sytuacja będzie miała miejsce, sprawę powinien zgłosić mąż, brat, lub ojciec ofiary. 

Wszystkie przedstawione wyżej zalecenia opierają się na prawu Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Niektóre są przestrzegane wyjątkowo restrykcyjnie, inne mniej. Tak czy inaczej warto zapoznać się z tamtejszym prawem i obyczajami, żeby zachować kulturę osobistą i nie narobić sobie kłopotów.


 •  CO WARTO ZOBACZYĆ W DUBAJU?

♦ AL BASTAKIYA (Al Fahidi Historical)

Al Bastakiya, zwana także dzielnicą Al Fahidi, to najstarsza część Dubaju znajdująca się nad rzeką Creek w północnej części miasta. Najłatwiej dostać się tutaj metrem, wysiadając na stacji Al Fahidi. Dzielnica Al Bastakiya ukazuje Dubaj takim, jakim był na początku XX wieku. Dziś budynki z piaskowca stanowią raczej pamiątkę i autentyczne świadectwo tego, jak Dubaj niesamowicie się rozwinął - od tradycyjnej, arabskiej zabudowy, po szklane drapacze chmur, sztuczne wyspy i luksusowe hotele. 

Przechadzając się po labiryncie wąskich uliczek Al Fahidi warto zwrócić uwagę na wieże wiatrowe, które służyły dawniej jako system klimatyzacji. W północnej części znajduje się piękny meczet, do którego niestety wstęp mają tylko osoby z lokalnym przewodnikiem. Zwiedzanie dzielnicy Al Bastakiya jest darmowe, podobnie jak wszystkie znajdujące się tu muzea i galerie sztuki. Warto zajrzeć do jednej z kawiarni, by spróbować tradycyjnej arabskiej kawy. 

Nieopodal Al Fahidi Historical znajduje się Muzeum Dubaju (Dubai Museum), otwarte w 1971 roku. Przedstawia ono miasto z czasów, gdy jeszcze nie odkryto w emiracie złóż ropy, które zapoczątkowały niezwykle dynamiczny rozwój tutejszej gospodarki. W kilkadziesiąt lat niewielkie miasteczko przemieniło się w centrum finansowe świata. Warto wybrać się do Muzeum Dubaju, aby poznać niesamowitą historię tego miasta. Ponadto znajduje się tu kolekcja broni, instrumentów muzycznych i przedmiotów użytku codziennego ówczesnych obywateli emiratu.  
Muzeum działa na terenie najstarszego budynku w mieście - Fortu Fahidi. Fortyfikację wzniesiono w 1787 roku. Służyła ona jako pałac, garnizon, oraz więzienie. 

Godziny otwarcia: od soboty do czwartku 8:30-20:30, piątki 14:30-20:30. 

Bilety wstępu: normalny 3 AED (3 zł), ulgowy 1 AED (1 zł).♦ BURJ KHALIFA

Burj Khalifa to wieżowiec, którego wysokość wynosi 829 metrów. To czyni go najwyższym budynkiem świata. Budowa Wieży Chalify trwała zaledwie 5 lat (2004-2009) i jest efektem pracy ponad 12 tyś. osób. Pod względem wysokości wieżowiec ten pozostawia konkurencję daleko w tyle. Na drugim miejscu w rankingu plasuje się Shanghai Tower, będący niespełna 200 metrów niższy od Burj Khalifa. 

Konstrukcja dubajskiego drapacza chmur nawiązuje do kwiatu z gatunku Hymenocallis, a w ornamentach można dostrzec elementy kultury Islamu. Burj Khalifa posiada łącznie 206 kondygnacji, z czego 160 to piętra użytkowe, przeznaczone pod biura, apartamenty i hotel. W budynku znajduje się prawie 60 wind, które poruszają się z prędkością 16 metrów na sekundę. 

Obecnie na parterze i pierwszych 9 piętrach znajduje się hotel, którego wystrój zaprojektował sam Giorgio Armani. Włoski projektant odpowiada także za dekorację 144 prywatnych apartamentów, których cena wynosiła 37,5 tyś dolarów za .  Wysokie koszty bynajmniej nie odstraszały kupców. Deweloper chwali się, że 300 pierwszych mieszkań, wystawionych na sprzedaż w roku rozpoczęciu budowy, sprzedano w zaledwie 8 godzin. 

Na 148. piętrze, 555 metrów nad ziemią, znajduje się najwyższy taras widokowy świata, a z pięter 124 i 125 można podziwiać 360-stopniową panoramę miasta. Wstęp wymaga wcześniejszej rezerwacji za pośrednictwem strony internetowej.

Bilety wstępu na taras widokowy Burj Khalifa: 


Poziom 124+125
Poziom 124+125+148


Normalny (+12 lat)
Dzieci (do 12 lat)
8:30-17:00 i po 19:30

125 AED (124 zł)
95 AED (94 zł)
Po 20:00

350 AED (346 zł)
350 AED (346 zł)


Normalny (+12 lat)
Dzieci (do 12 lat)
17:30 – 19:00

200 AED (198 zł)
160 AED (158 zł)
9:30 – 19:00

500 AED (495 zł)
500 AED (495 zł)THE DUBAI MALL

The Dubai Mall to największe centrum handlowe świata. Znajduje się pod słynnym wieżowcem Burj Khalifa, zajmując powierzchnię 112,4 ha! The Dubai Mall mieści ponad 1200 sklepów. W 2015 roku galerię handlową odwiedziło - uwaga - 92 miliony osób, co czyni ją najliczniej odwiedzanym budynkiem świata.

The Dubai Mall mieści potężne akwarium o pojemności 10 milionów litrów wody, w której żyje ponad 33 tysięcy okazów spośród 300 gatunków zwierząt, w tym 400 rekinów. Jest tu także luksusowy hotel wynajmujący 250 pokoi, kino z 22 salami kinowymi, ponad 120 kawiarni i restauracji, oraz parking o pojemności 14 tyś. miejsc. 

Centrum handlowe połączone jest bezpośrednio z Burj Khalifa, oraz ze stacją metra. ♦ THE DUBAI FOUNTAIN

The Dubai Fountain znajduje się w pobliżu Burj Khalifa i The Dubai Mall. Ma ona długość 275 metrów, co czyni ją drugą największą fontanną świata. W jednej chwili potrafi wyrzucić w powietrze 83 000 litrów wody na wysokość 150 metrów. Spektaklom towarzyszy wyjątkowa choreografia i klimatyczna muzyka. 

Pokazy odbywają się w dni robocze (niedziela-środa) o godzinie 13:00 i 13:30, od 18:00 do 22:00 co pół godziny, oraz w weekendy (czwartek-sobota) od 18:00 do 23:00.

My mieliśmy ogromną przyjemność podziwiać spektakl po zmroku w akompaniamencie niezwykle klimatycznej piosenki "Twalht Ana Lsaoutk". 


Powyższe nagranie jest własnością autora gb101598. Źródło: YouTube


MALL OF THE EMIRATES

Mall of the Emirates to kolejne słynne, dubajskie centrum handlowe. Znajduje się tu mnóstwo sklepów i kawiarni, multipleks kinowy Cinestar, salon gier z kręgielniami, ale swój splendor galeria zawdzięcza przede wszystkim pierwszemu na świecie, krytemu stokowi narciarskiemu. Jeśli masz dość ponad 40-stopniowego upału, możesz spędzić popołudnie w Ski Dubai, jeżdżąc na nartach, snowboardzie lub sankach. Z myślą o mniejszych gościach przewidziano śnieżny park, gdzie można porzucać się śnieżkami, ulepić bałwana, lub...spotkać prawdziwe pingwiny. Brzmi to dość absurdalnie, ale zdaje się, że Dubaj nie zna tego pojęcia. 

Szczegółowy cennik atrakcji Ski Dubai znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej.BURJ AL ARAB

Oto najbardziej luksusowy hotel na świecie - Burj al Arab, czyli Wieża Arabów. Budynek znajduje się na sztucznej wyspie, oddalonej od plaży o 280 metrów. Jest to najwyższy hotel świata, mierzący 321 metrów wysokości. Luksus jaki oferuje Burj al Arab pozostawia konkurencję daleko w tyle, dlatego też specjaliści z branży rozważali wprowadzenie szóstej kategorii hotelowej. Ostatecznie pozostano przy pięciostopniowej skali, a dubajski hotel otrzymał przydomek deluxe

W przypominającym żagiel budynku mieści się 202 luksusowych apartamentów. Najmniejszy z nich zajmuje powierzchnię 169m², zaś największy - 780m². Hotel szczyci się dwiema wyjątkowymi restauracjami. Pierwsza z nich mieści się w wyróżniającej się nadbudówce, 200 metrów nad zatoką. Druga zaś znajduje się pod wodą. Oprócz tego Burj al Arab posiada dwa baseny, pokoje z hydroterapią, masażem, solarium, sauną, jacuzzi, studio fitness, bibliotekę, muzeum, lądowisko dla helikoptera oraz... kilkupiętrowe akwarium z najprawdziwszą, żywą rafą koralową. 

Wystrój wnętrza i wszystkie przedmioty są niepowtarzalne - zostały wyprodukowane specjalnie dla tego hotelu. Najdroższe apartamenty posiadają złote lub pozłacane elementy wyposażenia. Każdy z gości ma do 24-godzinnej dyspozycji osobistego lokaja. Nic więc dziwnego, że na jednego gościa hotelu przypada sześciu pracowników. 

Najtańszy nocleg w Burj al Arab to wydatek rzędu około 5 000 zł za osobę za noc, z kolei za jedną noc w dwupiętrowym apartamencie przyjdzie nam zapłacić około 87 000 zł.    

Najlepszy widok na hotel rozciąga się z okolicznych plaż Jumeirah, na które najłatwiej i najszybciej dostać się można taksówką. Dojazd ze stacji metra FGB lub Mall of the Emirates na nabrzeże to koszt rzędu 15-17 dirhamów (1 AED = 1 zł). ♦ JUMEIRAH PALM

Dubaj był na ustach całego świata, kiedy to za pieniądze szejków postanowiono ukształtować na Zatoce Perskiej zespół sztucznych wysp. Jednym ze zrealizowanych już projektów jest Palm Jumeirah. To jedna z trzech tzw. Wysp Palmowych, na których znajdują się luksusowe kompleksy budynków mieszkalnych, od wieżowców po wille. 

Przez Palm Jumeirah poprowadzono samoobsługową kolei zwaną Monorail. Jest to świetna opcja dla tych, którzy chcieliby zobaczyć, jak żyją najbogatsi mieszkańcy Dubaju. Końcowa stacja Monorail znajduje się przy słynnym, 5-gwiazdkowym hotelu Atlantis. 

Bilety na przejażdżkę Monorail kosztują: 20 dirhamów w jedną stronę, 30 dirhamów w dwie. Ceny są niestety wysokie, ale nie ma w tym nic dziwnego. Nie ma wątpliwości, że miasto chce ograniczyć ruch turystyczny na "palmach", aby nie wpływał on negatywnie na prestiżową renomę tego miejsca.REASUMUJĄC...

Dubaj to miejsce niepowtarzalne, które z otwartymi ramionami wita wszystkich gości. Arabska gościnność połączona z tolerancją wobec innych kultur tworzy niesamowitą mieszankę. Szejkowie emiratu Dubaju usiłują stworzyć nad Zatoką Perską utopię, miasto ułatwiające życie swoim mieszkańcom, zaskakujące bogactwem i zachwycające pomysłowością. Jest to miejsce, które opuszcza się z uśmiechem na ustach i lekkim żalem, bo niewiele jest miejsc na świecie, gdzie żyje się tak wygodnie i bezpiecznie. Dubaj to miasto przyszłości, które już na dzień dzisiejszy stanowi wzór, którym podążają inne aglomeracje. Tu, w miejscu, gdzie niegdyś znajdowało się malutkie miasteczko, zbudowano coś tak wspaniałego na planie dosłownie niczego. Architekci otrzymali do zagospodarowania równiny pokryte piachem, a możliwość zaprojektowania miasta od podstaw otworzyło Dubajowi drogę do innowacyjności, którą dziś zadziwia cały świat.

/ podrozeMM 

8 komentarzy:

 1. Wpis na czasie :), właśnie zbieram informacje na temat Dubaju, w 2018 r. mamy w planach zagościć w tym pięknym miejscu. Super pobyt i zdjęcia. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, również pozdrawiamy!

   Usuń
 • financiera.eu5 września 2017 13:39

  Znakomita relacja! Te video, zdjęcia, świetne kadry!

  OdpowiedzUsuń
 • Fantastyczny i bardzo pomocny wpis. Dzięki! Mamy 11 h przerwy (w sobotę) powiedz proszę ile czasu poświęciliście na tę wycieczkę po mieście? Czy na tak dużym lotnisku łatwo się odnaleźć? Chodzi mi o to ile czasu można połazić po mieście aby bez nerwów wrócić i trafić do bramki. I jeszcze jedno :) Co zrobiliście z bagażem podręcznym? Zostawiliście w przechowalni?
  Pozdrawiam, i czekam na kolejne wpisy!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bagaż podręczny mieliśmy ze sobą, małe 20-litrowe plecaki. Reszta poleciała do Bangkoku. Chodziliśmy po mieście od godziny 9 do 21. Nie wystarczyło, by zobaczyć wszystko, ale nie spieszyło nam się wcale :) Szczegóły z naszego pobytu w Dubaju znajdziesz w osobnym poście: http://podrozemm.pl/2017/08/24-godziny-w-dubaju-azja-2017.html

   Życzę miłego pobytu w Dubaju!

   Usuń